| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2015 r. koniec z dywidendami rzeczowymi wolnymi od CIT

Od 2015 r. koniec z dywidendami rzeczowymi wolnymi od CIT

Na rok 2015 rząd planuje zmiany w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) przychodów z tytułu dywidend rzeczowych.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Proponowana regulacja ma objąć swoim zakresem podmiotowym rodzaj przychodów, który dotyczy podatników, którzy uzyskują dochody z tytułu dywidend wynikających z relacji spółka matka - spółka córka. Są one bowiem neutralne podatkowo w przypadku, gdy ta pierwsza w okresie conajmniej dwóch poprzednich lat posiada przynajmniej 10% udziałów w spółce zależnej. Problem powstaje w związku z rozbieżnością orzeczniczą sądów administracyjnych, które nie są w pełni zgodne co do klasyfikacji podatkowej dochodów z tytułu dywidendy rzeczowej.


Dywidenda pieniężna i niepieniężna podatkowo taka sama?


Z jednej strony sądy dochodzą do wniosku, iż forma w jakiej wypłacane są dywidendy na rzecz spółki dominującej nie ma większego znaczenia. Co więcej- w mniemaniu tej części doktryny - liczy się sam fakt przysporzenia, a oznacza to, że należy odrzucić dyfyrencjację dywidend pieniężnych i niepieniężnych w celach podatkowych, która będąc dokonywaną przez urzędy skarbowe mogłaby być nieuprawniona bo w obydwu przypadkach spółka w istocie żadnego przysporzenia nie uzyskuje.  Potwierdza to WSA w Poznaniu (syg. akt.: akt I SA/Po 98/11) podkreślając, iż przedmiotem opodatkowania w podatku dochodowym jest (jak sama nazwa wskazuje) dochód, niezależnie od źródła jego przysporzenia. Jak słusznie zauważa sąd- dywidenda sama w sobie, jest źrodłem takiego przysporzenia niezależnie od formy w jakiej została uzyskana. Stąd wniosek, iż zobowiązanie podatkowe rodzi się tu nie po stronie spółki, a podmiotu uprawnionego do pobrania dywidendy (problem polegał na tym, iż organy skarbowe chciały uznać dywidendę rzeczową w postaci przeniesienia nieruchomości jako zbycie tego prawa na co sąd nie przystał).

Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014


Precedens usprawiedliwiający opodatkowanie


Projektodawca zwraca jednak uwagę na fakt, iż w związku z brakiem opodatkowania uzyskanego przez spółkę wypłacającą dywidendę dochodu z tytułu przyrostu majątku zbywalnego innemu podmiotowi (określanego w doktrynie jako ciche rezerwy) różnicuje podatników doprowadzając do stanu, w którym przekazywanie dywidend w formie rzeczowej stało się dogodnym sposobem na optymalizację podatkową i unikanie opodatkowania z tego tytułu. Na poparcie tezy o słuszności proponowanych zmian przywołuje się wyrok WSA w Olsztynie (syg. akt I SA/Ol 609/09). „Przeniesienie własności udziałów powinno być traktowane podatkowo jako ich zbycie”- stwierdza w sentencji sąd. Oznacza to, iż zbycie to zostało potraktowane jako przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych (art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK