| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Strefy kuszą ulgami

Strefy kuszą ulgami

Ulgi podatkowe to za mało, by przyciągnąć do specjalnych stref ekonomicznych centra finansowo-księgowe. Eksperci uważają jednak, że z czasem w strefach znajdą zatrudnienie setki księgowych i specjalistów od rachunkowości.

Od marca firmy prowadzące usługi finansowo-księgowe mogą uzyskać zezwolenie na inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych. To wiąże się z ulgami podatkowymi. Eksperci uważają, że Polska jest atrakcyjnym krajem do lokowania tego typu działalności.

Główne nasze atuty doceniane przez inwestorów to: niski koszt pracy, młode i wykształcone społeczeństwo oraz zachęty inwestycyjne. Z zachęt podatkowych oferowanych przez SSE na razie nikt jednak nie korzysta. Tymczasem centra finansowo-księgowe powstają jak grzyby po deszczu poza strefami.

Mają je w Polsce m.in. Hewlett-Packard, Philips, General Electric, Cap Gemini, IBM, Lufthansa, Thomson czy Volvo. Ahold (właściel sieci hipermarketów Hypernova), który wkrótce ma otworzyć swoje centrum w Krakowie, tłumaczy, że wybrał inwestycje poza strefą, gdyż ta nie była w stanie zapewnić odpowiedniego biurowca.

Katarzyna Krause z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych uważa, że SSE są przygotowane raczej na przyjęcie inwestorów, którzy będą prowadzić na ich terenie produkcję, a nie usługi finansowo-księgowe.

– SSE muszą posiadać powierzchnię biurową. Tym bardziej że centra usług raczej nie są zaintersowane budową własnych obiektów, tylko ich wynajmem – mówi Katarzyna Krause.

Tymczasem w każdym centrum może znaleźć pracę kilkuset absolwentów. Największe szanse na przyciągnięcie tego typu inwestycji ma Krakowski Park Technologiczny. W PAIiIZ mówi się nawet, że najlepiej studiować na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Absolwenci tej uczelni nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy.

Centra finansowo-księgowe poszukują przede wszystkim absolwentów, którzy właśnie skończyli studia. Nie oznacza to jednak, że firma inwestująca w danym ośrodku szuka tylko „świeżo upieczonych” księgowych. Często zatrudniane są osoby, które dopiero zostaną przeszkolone w danym zakresie pracy – mówi Jacek Pączek, ekspert ds. centrów usług w PricewaterhouseCoopers.

Centra księgowe zatrudniają pracowników na innych zasadach niż małe firmy księgowe. Przede wszystkim oferują wiele szkoleń, określone ścieżki kariery. Pracownicy mają szansę na awans i mogą utrzymywać kontakty z zagranicą. – Mała firma tego pracownikowi nie zapewni – dodaje Katarzyna Krause.

 
Na jakie ulgi w strefach można liczyć

Strefy oferują ulgi w CIT lub PIT. Dopuszczalna wielkość pomocy zależy od regionu, w którym położona jest dana strefa. Z zasady wynosi 50 proc. (w przypadku małych i średnich przedsiębiorców zwiększa się o dalsze 15 proc). Inwestorzy zwykle wybierają zwolnienie z tytułu kosztów inwestycji. Oznacza to, że w przypadku zainwestowania np. 100 mln zł, ulga w CIT będzie mogła wynieść maksymalnie 50 mln zł. Dodatkową ulgą może być zwolnienie z podatku od nieruchomości, które może przyznać gmina, jeśli uchwaliła odpowiedni program.

Marcin Musiał
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »