| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa ulga może zachęcać do nadużyć

Nowa ulga może zachęcać do nadużyć

Została opublikowana ustawa o sporcie kwalifikowanym. Wyrażane są obawy, że przewidziane w tej ustawie ulgi podatkowe mogą być przyczyną patologii i uszczuplić dochody budżetu.

Kontrowersje wzbudzają zmiany, jakie ustawa o sporcie kwalifikowanym (Dz.U. z 2005 r. nr. 155, poz. 1298) wprowadzi w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych.

Wolne od podatku mają być bowiem dochody podatników prowadzących osobiście lub w formie spółki klub sportowy lub podatników będących klubami sportowymi w rozumieniu ustawy o sporcie kwalifikowanym, w części przeznaczonej na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Na tym jednak nie koniec. Od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć wydatki, w wysokości nie przekraczającej 10 proc. dochodu, poniesione przez podatnika na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów. Te nowe ulgi mają wejść w życie 1 stycznia 2006 r., lecz już obecnie wzbudzają spory.

Otóż przedstawiciele resortu finansów obawia się, że ulgi na sport mogą zostać wykorzystane podobnie, jak w latach dziewięćdziesiątych przepisy pozwalające na fikcyjne darowizny, które stały się zmorą fiskusa. Zwraca się uwagę, że w nowych przepisach nie wprowadzono żadnych wymogów dokumentowania wydatków podlegających uldze. Nie wyklucza się więc, że osoby o wysokich dochodach mogą zacząć odliczać drogie wyjazdy, np. na obozy tenisowe. Na razie resort nie był w stanie przewidzieć, w jakiej wysokości wydatki zostaną odliczone przez podatników.

Niektórzy eksperci nie mają wątpliwości, że z brzmienia przepisów o uldze wynika jasno, że każdy wydatek poniesiony na działalność klubu podlega odliczeniu. Użyte w przepisie słowo wydatek wiąże się z tzw. ekwiwalentnością świadczenia. To oznacza, że – w przeciwieństwie do darowizny – osoba wydająca pieniądze ma prawo oczekiwać od klubu czegoś w zamian. A więc nie wyklucza się, że od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć także bilety na imprezy sportowe.

Krzysztof Tomaszewski


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Lange

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »