| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydatki na ISO są kosztem

Wydatki na ISO są kosztem

Wydatki ponoszone na opracowanie dokumentacji ISO oraz przeprowadzenie odpowiedniego audytu powinny być zaliczane do kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia. Nie należy ich amortyzować, ponieważ nie są to zbywalne prawa majątkowe.

Wymogi rynku zmuszają coraz większą liczbę firm do zdobycia certyfikatu zarządzania jakością ISO. Związane są z tym różne wydatki. Bardzo często w celu spełnienia norm ISO konieczna jest modernizacja jednostki. Przykładowo, niezbędny może okazać się zakup dodatkowych komputerów bądź zmiana systemu informatycznego. W takim przypadku przy klasyfikowaniu tych zdarzeń nie ma znaczenia, że koszty te zostały poniesione w celu uzyskania certyfikatu. Zakup lub ulepszenie środków trwałych ewidencjonuje się tak samo jak w innych analogicznych przypadkach. Warto przy tym pamiętać, że w wielu przypadkach koszty poniesione w celu uzyskania certyfikatu ISO powinny zostać zakwalifikowane jako zakończone prace rozwojowe.
Jednak modernizacja firmy to dopiero połowa sukcesu. W momencie gdy przedsiębiorstwo spełnia już wszelkie wymogi, należy ponieść kolejne wydatki m.in. na: przygotowanie i sprawdzenie odpowiedniej dokumentacji, opracowanie procedur systemu jakości oraz audyt. Ich wysokość znacznie przekracza 3500 zł. W związku z tym u przedsiębiorców często powstają wątpliwości, czy wydatków takich nie należy traktować jako wartości niematerialnych. Warto jednak pamiętać, że ISO nie spełnia dwóch podstawowych cech praw majątkowych – nie posiada wartości majątkowej oraz nie może być przedmiotem obrotu. Dlatego wydatki związane z jego uzyskaniem, jako niezwiązane z konkretnym przychodem, powinny być zaliczane do kosztów w momencie poniesienia.
Konrad Piłat


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »