| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Powstałe zaległości nie naruszały dyscypliny

Powstałe zaległości nie naruszały dyscypliny

Konieczność zapłaty odsetek przez zakład budżetowy za zaległości w odprowadzaniu składek do ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy nie stanowi naruszenia dyscypliny finansów publicznych - orzekła Główna Komisja Orzekająca.

GKO uchyliła tym samym orzeczenie Komisji Orzekającej przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Szczecinie, która uznała Piotra K., dyrektora Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, winnym nieumyślnego naruszenia dyscypliny finansów publicznych poprzez opóźnienie w regulowaniu zobowiązań wobec ZUS i urzędu skarbowego, skutkujące zapłatą odsetek, oraz przez wypłacenie wynagrodzeń pracowniczych bez odprowadzenia składek należnych ZUS (art. 138 ust. 1 pkt 1, 8, 11 ustawy o finansach publicznych). Komisja ze Szczecina wymierzyła obwinionemu karę łączną upomnienia z obowiązkiem zwrotu kosztów postępowania.

Obwiniony w odwołaniu wskazywał, że nie doszło do uszczuplenia środków publicznych, a składki na ubezpieczenia regulowane były – w miarę możności finansowych zakładu – terminowo. Występująca jako oskarżyciel Anna Rotter, zastępca głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych, wnosiła o utrzymanie w mocy orzeczenia komisji.

GKO przychyliła się jednak do argumentacji obwinionego. – W niniejszej sprawie nie można mówić o uszczupleniu środków publicznych w rozumieniu art. 138 ust. 1 pkt 11 ustawy o finansach publicznych. Wskutek zapłaty jednostkom sektora finansów publicznych odsetek za opóźnienie dochody Skarbu Państwa nie doznały uszczuplenia – argumentował przewodniczący składu orzekającego Tomasz Słaboszowski. GKO uznała również za uzasadnione wyjaśnienia obwinionego co do odprowadzanych składek. Utrzymała natomiast w mocy orzeczenie komisji ze Szczecina w części uznającej obwinionego winnym niepobrania od kontrahentów odsetek za opóźnienie, czyli zaniechania ustalenia należności kierowanej przez niego jednostki. – Ponieważ jednak obwiniony obejmował funkcję dyrektora w złej sytuacji finansowej podległego zakładu i działał w trudnych warunkach, zdaniem składu orzekającego uzasadnione jest odstąpienie od wymierzenie kary w stosunku do niego – uzasadniał Tomasz Słaboszowski. Stronom od tego orzeczenia przysługuje prawo wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.


Piotr Trocha
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »