| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe stawki już znane

Nowe stawki już znane

Znane są już stawki podatku rolnego na przyszły rok. Podatek od 1 ha gruntów gospodarstw rolnych wyniesie 69,70 zł, a od pozostałych gruntów rolnych - 139,40 zł.

Stawka podatku rolnego na następny rok uzależniona jest od średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów roku poprzedniego. Cena ta, według komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 17 października br., wyniosła w 2005 r. 27,88 zł za q. Zgodnie z art. 6a ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. nr 94, poz. 431 z późn. zm.), podatek rolny od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych wynosi równowartość pieniężną 2,5 q żyta, co stanowić będzie w 2006 r. 69,70 zł. Natomiast podatek rolny od pozostałych gruntów wynosi równowartość pieniężną 5 q żyta, co w przeliczeniu daje na 2006 r. kwotę 139,40 zł.

Warto dodać, że ustawa o podatku rolnym daje radom gmin prawo obniżenia cen skupu, podanych w komunikacie. Natomiast właściciele gruntów muszą pamiętać o obowiązku składania organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia gruntów, informacji o posiadanych gruntach. Osoby fizyczne mają obowiązek złożyć informacje, według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od zaistnienia zmian.

Natomiast osoby prawne i jednostki organizacyjne składają deklaracje na podatek rolny w terminie do dnia 15 stycznia roku podatkowego, a jeżeli zmiany nastąpiły w ciągu roku, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego.

Jeżeli grunty stanowią współwłasność osoby fizycznej i osoby prawnej, osoba fizyczna składa deklarację na podatek rolny oraz opłaca podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne. W tym przypadku osobie fizycznej nie jest doręczana decyzja (nakaz płatniczy) ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego.

Wiesława Moczydłowska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK