| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kupuj teraz, remontuj w nowym roku

Kupuj teraz, remontuj w nowym roku

Zamiast zajmować się szukaniem fachowca, który przeprowadzi remont, najpierw zrób zakupy związane z remontem. Z wykonaniem prac można przecież poczekać do wiosny. Wydatków premiowanych ulgą remontową można dokonać tylko do końca roku. Potem ulga ostatecznie zniknie.

Oszczędności nie powiększy jednak remont domu we Francji czy Hiszpanii. Dom czy mieszkanie muszą być w Polsce. Ulga została też ograniczona kwotowo. Ważny jest zwłaszcza tzw. dolny limit. Jest to minimalny wydatek, jaki trzeba ponieść, żeby zacząć korzystać z odliczenia. Wydatki muszą mieć pokrycie w fakturach VAT, dowodach odprawy celnej, lub dowodach wpłaty na fundusz remontowy. Jak wyjaśnia Adam Mariuk, doradca podatkowy w Deloitte, faktura musi dokumentować faktyczne wydatki. Podatnik może jednak skorzystać z odliczenia, nawet jeżeli usługa nią objęta zostanie wykonana dopiero w przyszłym roku.

Rodzaje wydatków odliczane od podatku określa rozporządzenie ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. (Dz.U. nr 156, poz. 788 w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.). Lista wydatków jest określona w załącznikach osobno dla domu, mieszkania i instalacji gazowych.

Potrzebne pieniądze

Remont to często duży wydatek. Wiele osób, żeby skorzystać z ulgi, sięga po kredyt. PKO Bank Polski osobom zainteresowanym pozyskaniem środków na cele remontowe oferuje kredyt mieszkaniowy. – Kredyt ten cieszy się rosnącym zainteresowaniem klientów, zwłaszcza, że w przypadku przeznaczenia go na remont klient nie musi mieć wkładu własnego – wyjaśnia Marek Kłuciński, rzecznik prasowy PKO BP.

Możliwość wykorzystania kredytu hipotecznego na remont, modernizację czy rozbudowę oferuje także bank Millennium. Jak podkreśla Justyna Przybylska z banku Millennium, cieszy się on dużym zainteresowaniem z uwagi na bardzo niskie oprocentowanie od 1,4 proc. CHF i od 4,99 proc. przy kredycie złotówkowym.

Na różnice kosztów kredytów hipotecznych i konsumenckich zwraca też uwagę Tomasz Gryn, dyrektor departamentu kredytów hipotecznych ING Bank Śląski.

Są one co najmniej dwu- trzykrotnie droższe niż kredyty hipoteczne. Ich realne oprocentowanie może wynieść w zależności od banku od kilkunastu do dwudziestu kilku procent. Także ING Bank Śląski w ramach kredytu hipotecznego powyżej 20 tys. zł może sfinansować remont mieszkania.

Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK