| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja ustaw podatkowych w pracach komisji senackich

Nowelizacja ustaw podatkowych w pracach komisji senackich

Senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych przyjęła nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która obejmuje m.in. przyjętą przez Sejm czwartą 50-proc. stawkę podatku dla najbogatszych. W dalszym ciągu prac Senatu można jednak spodziewać się poprawek do tej kontrowersyjnej propozycji.

Najważniejsze zmiany zawarte w nowelizacji ustawy o PIT polegają m.in. na wprowadzeniu czwartej, 50-proc. stawki dla dochodów przekraczających 600 tys. zł; wprowadzeniu odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania internetu w wysokości nieprzekraczającej 760 zł w roku podatkowym; umożliwieniu łącznego opodatkowania dochodów małżonków w przypadku śmierci jednego z nich w trakcie roku podatkowego albo po upływie roku podatkowego, ale przed złożeniem wspólnego zeznania rocznego; umożliwieniu odliczania maksymalnie 6 proc. dochodu w przypadku darowizn przekazanych na cele pożytku publicznego i kultu religijnego.


Wśród poprawek do ustawy o PIT przyjętych przez komisję na podkreślenie zasługuje wniosek zniesienia opodatkowania rent strukturalnych.


Również w przypadku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych komisja zaaprobowała zmiany zaproponowane przez Sejm, wprowadzając jedynie drobne poprawki o charakterze legislacyjnym. Przyjęte zmiany wynikają głównie z konieczności dostosowania ustawy do nowych dyrektyw unijnych oraz orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Obejmują one m.in. przywrócenie lub przedłużenie funkcjonowania niektórych zwolnień podatkowych, dostosowanie do nowej ustawy o VAT, wprowadzenie dodatkowych obowiązków dla podatników otrzymujących darowizny podlegające odliczeniu i je przekazujących, umożliwienie bankom, które od 1 stycznia 2005 r. będą sporządzały sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości kredytów oraz gwarancji ich spłaty

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK