| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja ustaw podatkowych w pracach komisji senackich

Nowelizacja ustaw podatkowych w pracach komisji senackich

Senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych przyjęła nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która obejmuje m.in. przyjętą przez Sejm czwartą 50-proc. stawkę podatku dla najbogatszych. W dalszym ciągu prac Senatu można jednak spodziewać się poprawek do tej kontrowersyjnej propozycji.

Najważniejsze zmiany zawarte w nowelizacji ustawy o PIT polegają m.in. na wprowadzeniu czwartej, 50-proc. stawki dla dochodów przekraczających 600 tys. zł; wprowadzeniu odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania internetu w wysokości nieprzekraczającej 760 zł w roku podatkowym; umożliwieniu łącznego opodatkowania dochodów małżonków w przypadku śmierci jednego z nich w trakcie roku podatkowego albo po upływie roku podatkowego, ale przed złożeniem wspólnego zeznania rocznego; umożliwieniu odliczania maksymalnie 6 proc. dochodu w przypadku darowizn przekazanych na cele pożytku publicznego i kultu religijnego.


Wśród poprawek do ustawy o PIT przyjętych przez komisję na podkreślenie zasługuje wniosek zniesienia opodatkowania rent strukturalnych.


Również w przypadku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych komisja zaaprobowała zmiany zaproponowane przez Sejm, wprowadzając jedynie drobne poprawki o charakterze legislacyjnym. Przyjęte zmiany wynikają głównie z konieczności dostosowania ustawy do nowych dyrektyw unijnych oraz orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Obejmują one m.in. przywrócenie lub przedłużenie funkcjonowania niektórych zwolnień podatkowych, dostosowanie do nowej ustawy o VAT, wprowadzenie dodatkowych obowiązków dla podatników otrzymujących darowizny podlegające odliczeniu i je przekazujących, umożliwienie bankom, które od 1 stycznia 2005 r. będą sporządzały sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości kredytów oraz gwarancji ich spłaty

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »