| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus nie ufa doradcom

Fiskus nie ufa doradcom

Niektóre urzędy skarbowe odmawiają zwrotu VAT podatnikom, którym deklaracje podpisał doradca podatkowy. W innych krajach jest to nie do pomyślenia.Czeskie i niemieckie władze obdarzają doradców podatkowych dużo większym zaufaniem niż polski fiskus.

– Doradcy podatkowi w Czechach nie mają problemu z podpisywaniem deklaracji swoich klientów – powiedział Jan Rambousek, czeski doradca podatkowy na międzynarodowej konferencji podatkowej, zorganizowanej przez Oddział Śląski Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Podkreślił, że doradca ma nie tylko prawo podpisywania dokumentów klienta. Również podatnicy obsługiwani przez doradców mogą liczyć u fiskusa na pewne udogodnienia, związane z przedłużeniem terminów.

Także w innych krajach, np. w Niemczech, nie ma problemu z podpisywaniem deklaracji podatkowych.

Tymczasem u nas część urzędów przyjmuje deklaracje z podpisem doradcy, a część nie. Konsekwencją jest to, że niektóre urzędy skarbowe odmawiają zwrotu VAT podatnikom, którym deklaracje podpisał doradca podatkowy. Nic dziwnego, że w tej sytuacji doradcy czują się dyskryminowani. Sytuacji nie poprawiają pojawiające się ostatnio wątpliwości dotyczące uprawnień doradców związanych z reprezentacją klientów przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Wiesława Moczydłowska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK