| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Krępujące ograniczenia

Krępujące ograniczenia

Przedsiębiorcy krytykują przepisy ograniczające możliwość odliczeń VAT od paliw silnikowych. W ostatniej noweli ustawy o podatku od towarów i usług ustalono, że o prawie do odliczania VAT przy zakupie paliwa do samochodu będzie decydować przede wszystkim jego dopuszczalna masa całkowita.

Pełne odliczenie VAT od zakupionego paliwa otrzymały samochody, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony oraz inne pojazdy samochodowe pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów technicznych wymienionych w ustawie – zwracają uwagę przedsiębiorcy biorący udział w badaniu przeprowadzonym przez Krajową Izbę Gospodarczą. Zdaniem tych przedsiębiorców, dalsze utrzymywanie tej zasady ograniczającej możliwość odliczeń VAT od paliw silnikowych zużywanych w samochodach osobowych i innych niespełniających ustalonych kryteriów technicznych powoduje nierówność wśród podatników wykorzystujących samochody w prowadzonej działalności gospodarczej i jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia uznawania pełnych kosztów działalności gospodarczej. Nie można uzależniać wysokości kosztów uzyskania przychodów – bo ograniczenie do odliczeń VAT tak skutkuje – od rodzaju samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Skutki tego ograniczenia są jeszcze bardziej dotkliwe dla podatników opłacających podatek dochodowy w formach zryczałtowanych.

Krzysztof Tomaszewski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK