| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Najwięcej kłopotów z rozliczaniem podatku od paliw

Najwięcej kłopotów z rozliczaniem podatku od paliw

Ustawa o VAT przysparza problemów podatnikom. W województwie zachodniopomorskim najwięcej kłopotów jest z odliczeniem podatku naliczonego od paliwa - wynika z wyjaśnień Izby Skarbowej w Szczecinie.

Po wejściu w życie 22 sierpnia 2005 r. części przepisów nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (art. 86-88 ustawy o VAT) wiele problemów podatnikom sprawia prawo do odliczenia podatku naliczonego od paliwa zakupionego do samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz do samochodów, które spełniały warunki do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa, kiedy obowiązywał wzór Lisaka.
Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów to, czy samochody spełniają wymogi uprawniające do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa, stwierdza się na podstawie zaświadczenia wydanego, po przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego, przez okręgową stację kontroli pojazdów.
Według informacji podatników okręgowe stacje kontroli pojazdów nie chcą wydawać takich zaświadczeń.

Rabaty i bonifikaty

Organy podatkowe województwa zachodniopomorskiego często spotykają się z pytaniami dotyczącymi opodatkowania wszelkiego rodzaju dotacji, otrzymywania rabatów, bonifikat. Podatnicy pytają, jakie dotacje podlegają opodatkowaniu, kiedy powstaje obowiązek podatkowy i jak liczyć podstawę opodatkowania, szczególnie w sytuacji otrzymywania rabatów, bonifikat czy też bonusów w postaci premii pieniężnych.

Zakupy refundowane

Podatnicy często zwracają się także o interpretację art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w kwestii możliwości odliczania podatku naliczonego przy zakupach refundowanych ze środków (funduszy) unijnych. Powyższe informacje są niezbędne do oceny, czy podatek od towarów i usług może być uznany za koszt kwalifikowany podlegający refundacji.

Ewa Matyszewska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK