| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kiedy podatnik musi mieć protokół

Kiedy podatnik musi mieć protokół

Podatnik, który kupuje nowe mieszkanie lub dom i zamierza skorzystać z ulgi remontowej, powinien dysponować pozwoleniem na użytkowanie albo przynajmniej protokołem zdawczo-odbiorczym. Sama umowa przedwstępna nie wystarczy.

Jedną z istotniejszych kwestii, jaka może budzić wątpliwości podatników korzystających z ulgi remontowej jest to, od kiedy można zacząć kupować materiały premiowane ulgą przy nowym mieszkaniu. Niektórzy uważają, że momentem, do którego trzeba czekać, jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku przez dewelopera. Zdarza się jednak tak, że firma zajmująca się realizacją inwestycji wcześniej podpisuje z przyszłymi właścicielami protokół zdawczo- -odbiorczy. W takiej sytuacji nie trzeba czekać na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Interpretację, że to protokół zdawczo-odbiorczy jest wystarczający do dokonywania zakupów premiowanych odliczeniem potwierdzają organy podatkowe w wiążących interpretacjach prawa podatkowego (patrz ramka).
Protokołu nie można jednak mylić z umową przedwstępną, która zazwyczaj podpisywana jest na długo przed zakończeniem budowy i udostępnieniem lokalu podatnikowi.

Interpretacje urzędów potwierdzające prawo do ulgi po uzyskaniu protokołu

W dniu 15 marca 2004 r. strony umowy, tj. deweloper i podatniczka, podpisując protokół zdawczo-odbiorczy potwierdziły wykonanie wzajemnych zobowiązań, które były określone w umowie. Zatem odbierając mieszkanie wraz z kluczami w dniu 15 marca 2004 r. podatniczka uzyskała tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i tym samym uprawnienia do skorzystania z ulgi remontowowej – postanowienie Urzędu Skarbowego w Płocku z 19 kwietnia 2005 r., nr UPO-415-44/05/03/RL.
Przyjmując, że firma budowlana zawarła w umowie przedwstępnej klauzulę o udostępnieniu budynku mieszkalnego bezpośrednio po jego wybudowaniu, a przed ustanowieniem odrębnej własności w drodze notarialnej umowy sprzedaży (o czym może świadczyć podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego), wydatki poniesione na remont tegoż budynku podatnik będzie mógł odliczyć od podatku, jednak dopiero od momentu odbioru budynku mieszkalnego, tj. od 21 czerwca 2004 r., a nie od momentu podpisania umowy przedwstępnej – postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach z 8 lipca 2005 r., nr IIUS PBII/415-99/05
Tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego będzie protokół zdawczo-odbiorczy z września 2005 r. potwierdzający istnienie innego stosunku zobowiązaniowego, z którego wynika prawo do lokalu. Tym samym wydatki na remont i modernizację tego lokalu ponoszone po dacie przekazania lokalu protokołem zdawczo-odbiorczym będą uprawniały do odliczeń od podatku – postanowienie Urzędu Skarbowego w Iławie z 23 czerwca 2005 r., nr PD/415-11/05.

Aleksandra Tarka


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK