| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatniku, miej się na baczności

Podatniku, miej się na baczności

Podatnikom, którzy nie złożą w terminie informacji podsumowującej, grozi kara grzywny do 17 982 zł. Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w takim dokumencie zagrożone jest już karą wynoszącą prawie 3 miliony złotych. Przewiduje to znowelizowany kodeks karny skarbowy.


Obowiązek składania informacji podsumowujących o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów ciąży na podatnikach wymienionych w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dokonujących tych dostaw i nabyć, zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE. Informacje podsumowujące muszą być składane w urzędzie skarbowym, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek składania takich informacji ciąży również na osobach prawnych, niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE (art. 100 ust. 1 i 2 cyt. ustawy). Właściwym organem, do którego należy składać informacje podsumowujące, jest urząd skarbowy, w którym zarejestrowany jest podatnik VAT UE.
W razie stwierdzenia jakichkolwiek błędów w złożonych informacjach podsumowujących podmiot, który je złożył, ma obowiązek niezwłocznego złożenia korekty błędnej informacji podsumowującej.

Jaka grozi kara

Niezłożenie informacji podsumowującej w terminie zagrożone jest karą grzywny za wykroczenie skarbowe. Podmiotem wykroczenia skarbowego, określonego w art. 80a par. 2 kodeksu karnego skarbowego, może być każdy podatnik zobowiązany do złożenia informacji podsumowującej. Za wykroczenie skarbowe kodeks przewiduje kary grzywny od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie wynosi w 2006 roku 899,10 zł. Zatem za niezłożenie w terminie informacji podsumowującej grozi nam kara grzywny od 89,91 zł do 17 982 zł.

Jaka wysokość grzywny

Kodeks karny skarbowy przewiduje karę do 240 stawek dziennych za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w informacji podsumowującej. Minimalne wynagrodzenie w 2006 roku wynosi 899,10 zł. Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności. Zatem maksymalna kara grzywny za nieprawidłowości wynikające ze złożonej przez podatnika informacji podsumowującej wynosi [(1/30 x 899,10) x 400 x 240 ] = 29,97 x 400 x 240 = 11 988 x 240 = 2 877 120 zł.

Wiesława Moczydłowska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK