| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

Odliczeniu w ramach ulgi remontowej podlegają także wydatki na remont części wspólnej budynku, tj. ciągów komunikacyjnych, piwnic, strychów, zsypów, magazynów, pralni, suszarni.
Co uważa się za wydatki na remont mieszkania
W poprzednim rozdziale przedstawiłem wykaz tych robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego, sfinansowanie których uprawnia podatnika do odliczenia związanych z tym kosztów od podatku dochodowego. Odliczenia tego dokonuje się oczywiście na warunkach i w granicach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym razem zajmiemy się wydatkami związanymi z remontem i modernizacją mieszkania (lokalu mieszkalnego) oraz instalacji gazowych.
Podlegające odliczeniu wydatki na remont lub modernizację mieszkania (lokalu mieszkalnego) określa załącznik nr 2 do omawianego rozporządzenia. Zgodnie z zawartymi w nim regulacjami, na warunkach i w granicach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczeniu od podatku podlegają wydatki na remont, modernizację lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym, jeżeli wydatki te dotyczą takich elementów jak: ścianki działowe, sufity, tynki i okładziny wewnętrzne, podłogi i posadzki, okna, świetliki i drzwi, powłoki malarskie i tapety, elementy kowalsko-ślusarskie, izolacja przeciwwodna, izolacja przeciwwilgociowa, izolacja dźwiękochłonna i cieplna, a także pozostałych elementów, wśród których załącznik wymienia jako przykład pawlacze, trwale umiejscowione szafy wnękowe, obudowy wanien, obudowy zlewozmywaków, obudowy grzejników.
Odliczyć można także wydatki na remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji, obejmujące rozprowadzenie instalacji po lokalu oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń. Przy czym wydatki takie powinny dotyczyć instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych, instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych, instalacji i urządzeń grzewczych, przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Co uważa się za remont instalacji gazowych
Pisząc o limitach ulgi remontowej, wspomniałem, że kwota limitu odliczenia z tytułu remontu lub modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego może zostać zwiększona w każdym trzyletnim okresie, jeżeli w ramach remontu lub modernizacji podatnik poniesie wydatki na remont lub modernizację instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych, a równocześnie w związku z tymi wydatkami podatnik przekroczy limity odliczeń określone dla ulgi remontowej. Katalog wydatków, które uprawniają do wykorzystania zwiększonego limitu ulgi remontowej, określony został w załączniku nr 3 do opisywanego rozporządzenia. Wynika z niego, że roboty zaliczane do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego w zakresie instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych obejmują:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK