| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak proporcjonalnie odliczyć odsetki

Jak proporcjonalnie odliczyć odsetki

Podatnik nie może odliczyć odsetek od kredytu wydatkowanego na nabycie gruntu lub prawa użytkowania wieczystego. Jeżeli jednak kredyt przeznaczono na zakup gruntu tylko w części, odsetki można odliczyć proporcjonalnie.

Ulga odsetkowa to jedyna obowiązująca ulga mieszkaniowa. Jest to niestety jedna z najbardziej skomplikowanych ulg. A podatnicy, którzy chcą z niej skorzystać, muszą spełnić wiele warunków.
Pułapką, w którą można wpaść zupełnie nieświadomie, jest odliczenie odsetek od kredytu wydatkowanego na grunt.
Zgodnie z ustawą odliczeniu nie podlegają odsetki od kredytów czy pożyczek wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu. Ustawodawca nie wymaga od podatnika, żeby brał oddzielny kredyt na nabycie udziału w gruncie.

W przypadku wykorzystania kredytu na cele mieszkaniowe oraz na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu odliczyć można tylko część przypadającą na zakup mieszkania czy domu. W tym celu trzeba wyliczyć proporcję, w jakiej wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pozostają do łącznych wydatków.

Kłopotu z wyliczaniem proporcji nie będą mieli podatnicy, którzy wydatki na grunt sfinansowali z własnej kieszeni, a nie z kredytu. Jednak zdarzają się i takie sytuacje, kiedy kredyt czy pożyczka finansuje 100 proc. ceny mieszkania albo domu. Wtedy trzeba uważać z odliczeniem i najpierw wyliczyć proporcję.
W tym celu w pierwszej kolejności trzeba wyliczyć procent, jaki przypada na kredyt. Prześledźmy to na przykładzie.

PRZYKŁAD
Jan Kowalski zaciągnął kredyt w wysokości 150 000 zł. Za mieszkanie zapłacił 135 000 zł, a 15 000 zł to należność przypadająca za udział w gruncie.
Teraz, żeby wyliczyć, jaki procent przypada na grunt, należy wydatki na grunt pomnożyć przez 100 i wynik podzielić przez całą kwotę kredytu.
(15 000 x 100): 150 000 = 10. Wynik to procent, jaki przypada na grunt. 100 proc. – 10 proc. = 90 proc. Ten wynik to kwota przypadająca na nabycie mieszkania. Następnie z kwoty całego kredytu trzeba wyliczyć, ile wynosi udział odsetek do odliczenia, czyli ustawowy limit 189 000: 150 000 zł = 1,26.
Następnie kwotę zapłaconych odsetek należy podzielić przez wynik, czyli 2500 zł: 1,26 = 1984 zł 12 gr
Tyle podatnik mógłby odliczyć, gdyby cała kwota kredytu została wydatkowana na nabycie mieszkania. Ale w tym przypadku było to tylko 90 proc. kredytu. Teraz należy kwotę odsetek do odliczenia pomnożyć przez 90 proc., co daje 1984 zł 12 gr x 90 proc. = 1785 zł 71 gr.

Tyle podatnik może odliczyć.

Aleksandra Tarka


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK