| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jaki podatek od odszkodowań

Jaki podatek od odszkodowań

Odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw lub wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych, są zwolnione z podatku dochodowego. Od tej generalnej zasady są jednak wyjątki.

• odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c ustawy o PIT (czyli według skali lub jednolitej 19-proc. stawki),
• dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15 (czyli z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej).
PRZYKŁAD
Podatniczka otrzymała odszkodowanie od radcy prawnego z tytułu szkody, jakiej doznała z powodu błędnie udzielonej jej porady prawnej. Winę stwierdzono na podstawie orzeczenia okręgowego sądu dyscyplinarnego przy okręgowej izbie radców prawnych. Odszkodowanie wypłaciło podatniczce towarzystwo ubezpieczeniowe z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodu radcy prawnego. W tym przypadku mają zastosowanie przepisy wspomnianego art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT oraz art. 821, art. 822 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 821 kodeksu cywilnego, ubezpieczenie majątkowe może dotyczyć mienia albo odpowiedzialności cywilnej. Z kolei na podstawie art. 822 par. 1 kodeksu cywilnego, przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, względem których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba, na rzecz której została zawarta umowa ubezpieczenia. W myśl natomiast par. 2, umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody, o których mowa w par. 1, będące następstwem przewidzianego w umowie wypadku, który miał miejsce w okresie ubezpieczenia. Oznacza to, że odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej radcy prawnego z tytułu błędnie udzielonej przez niego porady prawnej jest zwolnione z PIT (wyjaśnienia Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie, nr ZN-II-2/415-32/05/KL z 19 grudnia 2005 r.).

Zwolnienie przy wywłaszczeniach

Istotne regulacje zawarte są w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT. Zgodnie z tymi przepisami, zwolnione z PIT są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami. Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy właściciel takiej nieruchomości nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50 proc. od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Krzysztof Tomaszewski


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK