| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zaliczki można odzyskać

Zaliczki można odzyskać

Pracownicy realizujący projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej powinni dokładnie przyjrzeć się deklaracjom otrzymanym od pracodawców. Może się okazać, że płatnik pobrał niesłusznie zaliczki. Przy okazji rozliczenia rocznego można będzie je odzyskać.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Urzędom brak pewności

O tym, że przepis budzi wątpliwości, świadczą liczne pytania kierowane do urzędów skarbowych przez instytucje korzystające z dotacji. Wykładnia dokonywana przez organy podatkowe jest jednolita, ale tylko w odniesieniu do pracowników merytorycznie zajmujących się realizacją projektu. Przykładem może być pismo Urzędu Skarbowego w Tczewie z 16 maja 2005 r. (nr PDII-415/1/05). Organ podatkowy stwierdził, że bez potrącania zaliczki na podatek otrzymywać będą wynagrodzenia pracownicy. Natomiast osoby zaangażowane na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło wtedy, gdy wynagrodzenia te są finansowane ze środków pomocowych, a osoby te bezpośrednio realizują program objęty pomocą.
Urząd stwierdził przy tym, że zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem, że wykonywane w ramach programu czynności mają charakter merytoryczny, a nie pomocniczy czy administracyjny. Jednak w tym zakresie urzędy już nie są zgodne. Na przykład I Urząd Skarbowy w Lublinie w piśmie z 25 lipca 2005 r. (nr D-1/415-41/05) dokonał wykładni korzystniejszej dla podatników. Uznał, że zwolnieniu podlegają dochody wszystkich osób biorących udział w realizacji projektu, którym były kursy językowe.
Małgorzata Chicińska, kierownik projektu z Ośrodka Usług Pedagogicznych działającego przy Związku Nauczycielstwa Polskiego, zwraca uwagę także na inny problem – definicję beneficjenta.
– W urzędzie skarbowym zostałam poinformowana, że nasi pracownicy mogliby skorzystać ze zwolnienia od podatku, gdybyśmy byli bezpośrednimi beneficjentami, którzy pozyskują pieniądze z Unii Europejskiej, jak np. Wojewódzki Urząd Pracy – twierdzi nasza rozmówczyni.

Zwrot jest możliwy

Osoba, która stwierdzi, że niesłusznie pobrano od niej zaliczki, może wystąpić o ich zwrot. Musi przy tym pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zwolnieniu podlega część wynagrodzenia finansowana ze środków pomocowych. Pozostała część wynagrodzenia jest opodatkowana na zasadach ogólnych. Odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem nie podlegają składki na ubezpieczenie społeczne, których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony od podatku. Podobnie od podatku nie można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne liczonej od niepodlegającej opodatkowaniu części dochodu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Konrad Piłat

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK