| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jaka gmina, taki podatek

Jaka gmina, taki podatek

To, czy dochody z gospodarstwa agroturystycznego podlegają opodatkowaniu, zależy od tego, czy gmina, w której prowadzona jest działalność, ma charakter miejski czy wiejski.

– To rodzi nieuczciwą konkurencję. Poruszaliśmy ten problem, ale w urzędzie miejskim dowiedzieliśmy się, że nic się nie da zrobić – skarży się Aneta Cieślar, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego w Wiśle. O zwolnieniu swojej działalności z podatku dochodowego może tylko pomarzyć, bo Wisła to miasto (zamieszkane przez niespełna 12 tys. osób, 75 proc. powierzchni zajmują lasy).

Z podobnymi problemami borykają się prowadzący gospodarstwa agroturystyczne w pobliskim Szczyrku. Alicja Ryczek turystów przyjmuje w domu położonym na wysokości ponad 700 metrów n.p.m. na zboczu Skrzycznego. Nieruchomość leży w granicach administracyjnych Szczyrku, a więc w mieście.

– Jesteśmy zawieszeni w próżni. Mimo że mamy pole, płacimy ubezpieczenie rolnicze, jesteśmy podatnikami podatku rolnego, to nie wolno nam skorzystać ze zwolnienia z podatku. Tyle mówi się o wsparciu agroturystyki, ale my z niego nie możemy skorzystać – opowiada pani Alicja. Płaci 17-proc. podatek zryczałtowany. Nie wybrała najbardziej korzystnej dla niej karty podatkowej, gdyż wtedy straciłaby prawo do opłacania składek na KRUS.
W ratuszu w Szczyrku bezradnie rozkładają ręce. Dobrosława Zawadzka z urzędu miejskiego wyjaśnia, że odpowiedzialne za taki stan rzeczy są przepisy ustaw podatkowych. Gmina nie może w nie ingerować.

– Samorząd zajmuje się wymiarem podatków i opłat lokalnych i tylko w tym zakresie może interweniować – informuje Dobrosława Zawadzka.

Tymczasem Irena Cieślar, skarbnik Wisły, mówi, że nie słyszała o problemach działających na terenie gminy gospodarstw agroturystycznych związanych z wysokością podatku dochodowego. Póki co rada gminy w celu wyrównania szans właścicieli kwater i gospodarstw agroturystycznych ustaliła jedną dla wszystkich stawkę podatku od nieruchomości.

Problem jest natomiast znany Andrzejowi Pilchowi, radnemu powiatu bielskiego, przewodniczącemu Rady Powiatu Bielskiego Śląskiej Izby Rolniczej.

– Rozumiem, że działalność prowadzona w mieście liczącym na przykład 100 tys. mieszkańców mogłaby być opodatkowana na ogólnych zasadach, bo nie miałaby nic wspólnego z agroturystyką. Ale w przypadku naszego małego powiatu, w którym sąsiadują ze sobą gminy wiejskie i miejskie, to sztuczny podział – uważa Andrzej Pilch. Zastanawiał się nad możliwością zmian statusów gmin z miejskich na miejsko-wiejskie (jak jest na przykład w pobliskim Ustroniu), ale nie jest to takie proste. Trzeba by było powołać sołectwa, których w tej chwili w gminach miejskich nie ma.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK