| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

W przypadku świadczenia wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania zapłaty całości lub części należności, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług.


Podatek do odliczenia

Wykazany z tytułu importu usług podatek należny jest jednocześnie podatkiem naliczonym podlegającym odliczeniu (art. 86 ust. 2 pkt 4). Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u nabywcy od importu usług. Jeżeli podatnik nie dokonał w tym okresie obniżenia, może to uczynić w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 10 pkt 2, ust. 11).

Miejsce świadczenia

Miejscem świadczenia wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, a zarazem miejscem jej opodatkowania jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna. Zatem w sytuacji, gdy wewnątrz-wspólnotowa usługa transportu towarów świadczona przez podmiot z UE przebiega na trasie Polska – państwo UE, jej miejscem opodatkowania jest Polska. Równocześnie przepis art. 17 ust. 2 stanowi, iż w przypadku świadczenia usług określonych w art. 28 ust. 3 (wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów) podatnikiem zawsze jest usługobiorca. W konsekwencji polska spółka będąc usługobiorcą omawianych usług obowiązana jest do rozliczenia ich jako import usług. Usługa ta podlegałaby opodatkowaniu w innym państwie wyłącznie w sytuacji, gdyby polska spółka podała świadczącemu usługę numer, pod którym jest zarejestrowana dla potrzeb VAT w innym państwie niż Polska.

Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK