| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na reformę trzeba jeszcze poczekać

Na reformę trzeba jeszcze poczekać

Ministerstwo Finansów wstrzymało prace nad ujednoliceniem formularzy deklaracji w podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Podatki te, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nieprędko znajdą się w jednej ustawie.

Mirosław Barszcz, dotychczasowy wiceminister finansów, poinformował Gazetę Prawną, że ze względu na stopień skomplikowania i złożoności problemu prace nad zmianami w podatkach i opłatach lokalnych posuwają się bez pośpiechu.

– Nie chcemy popełnić jakichkolwiek błędów – tłumaczy. Reforma podatków i opłat lokalnych stoi pod znakiem zapytania. Nieoficjalnie w resorcie mówi się, że prace dotyczące tych podatków na razie zostały w ogóle wstrzymane i nie wiadomo, kiedy będą kontynuowane.

Jeszcze niedawno Ministerstwo Finansów twierdziło w odpowiedzi na interpelację posła Marka Kuchcińskiego z PiS, że w resorcie prowadzone są prace nad ujednoliceniem zasad opodatkowania nieruchomości. Przygotowywany miał być projekt ustawy łączący przepisy dotyczące podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego w jedną ustawę. Połączenie trzech podatków w jeden oznaczałoby zmniejszenie liczby składanych przez podatników deklaracji i informacji. W uchwalanych przez rady gmin wzorach formularzy podatnicy zgłaszaliby do opodatkowania wszystkie nieruchomości, w tym grunty rolne i leśne.

– Byłoby to dobre rozwiązanie, pod warunkiem że zmiany miałyby charakter czytelny. Każde uproszczenie podatków jest mile widziane, gdyż zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przez podatników – ocenia Piotr Witkowski, radca prawny z kancelarii dr Krystian Ziemski & Partners z Poznania.

Na pocieszenie MF informuje, że 16 sierpnia tego roku rady gmin uzyskają nowe uprawnienie w zakresie składania przez podatników informacji i deklaracji podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. To, zdaniem resortu, ułatwi podatnikom wywiązywanie się z obowiązków. Z badania ankietowego przeprowadzonego w gminach w ubiegłym roku wynika, że ponad połowa samorządów zainteresowana jest wprowadzeniem takiej możliwości.


Marcin Musiał
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »