| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga dla oszczędzających

Ulga dla oszczędzających

Wprowadzenie nowej ulgi podatkowej dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych przewiduje projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Proponowana ulga podatkowa miałaby uatrakcyjnić dodatkowe oszczędzanie na przyszłą emeryturę. Okazuje się bowiem, że obowiązujące zachęty podatkowe dla wpłacających na indywidualne konta emerytalne (IKE) okazały się niewystarczające. Obecna ulga polega na zwolnieniu z podatku od zysków z oszczędności limitowanych kwot wpłacanych na IKE. W 2006 roku kwota ta wynosi 3521 zł (w 2005 roku było to 3635 zł).

Wprowadzając obecne zachęty spodziewano się jednak, że będzie otwartych kilkakrotnie więcej IKE.

Dlatego w MPiPS postanowiono poszukać rozwiązania, które uatrakcyjniłoby oszczędzanie na przyszłą emeryturę. Przygotowywany w MPiPS projekt przewiduje wprowadzenie nowej ulgi podatkowej, która polegałaby na odliczaniu od dochodu lub przychodu wpłat na indywidualne konta emerytalne.

Na razie nowych propozycji nie chcą oceniać przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Podkreślają, że muszą najpierw poznać szczegółowe rozwiązania zawarte w projekcie resortu pracy.

Do nowych propozycji dość sceptycznie odnosi się Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

– Wprowadzanie kolejnych ulg utrudni w przyszłości upraszczanie systemu podatkowego. Nie można więc wykluczyć, że nowa ulga – w przypadku jej wprowadzenia – po jakimś czasie zostałaby zlikwidowana tak jak było w przypadku innych ulg. Perspektywa taka z pewnością nie zachęci do masowego oszczędzania na IKE – powiedział Gazecie Prawnej Andrzej Sadowski. Zwrócił też uwagę, że dochody znacznej części społeczeństwa są niewystarczające, aby systematycznie oszczędzać przez wiele lat na IKE.


Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK