REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opieka medyczna znów będzie kosztem podatkowym

REKLAMA

Zgodnie z projektem zmian w Ordynacji podatkowej i innych ustawach, który ma zreformować system podatkowy, z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostanie uchylony pkt 60 dotyczący kosztów finansowania prywatnej opieki medycznej.

Co to oznacza w praktyce? Od przyszłego roku – bo wtedy miałoby zacząć obowiązywać nowe rozwiązanie – będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na prywatną opiekę medyczną przy jednoczesnym włączeniu jej do podstawy wymiaru PIT. Taka zmiana będzie sporo kosztować. Według szacunków MF będzie to 25 mln zł. O ocenę tej propozycji poprosiliśmy niezależnych ekspertów. Wszyscy są zgodni – zmiana jest korzystna, choć jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
– Wprowadzenie takiego odliczenia będzie stymulowało rozwój prywatnej służby zdrowia ograniczając jednocześnie szarą strefę – wyjaśnił Trajan Szuladziński, doradca podatkowy. Podkreślił jednak, że najistotniejszy będzie szczegółowy zapis ustawy o PIT regulujący zakres odliczenia wydatków na opiekę medyczną. Można założyć, że prawo do takiego odliczenia nie będzie zależne od źródła uzyskiwanych przychodów. Tym samym odliczeń będą mogli dokonywać zarówno ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, jak i osoby uzyskujące przychody z pracy.

Obecne przepisy są złe

Dziś nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw.
– Obecne uregulowania nie znajdują żadnego uzasadnienia. Pracodawca bezpośrednio pokrywający koszty opieki zdrowotnej pracowników nie może zaliczyć tego wydatku do kosztów. Jeżeli natomiast wypłaci pracownikowi wyższą pensję, którą ten ostatni przeznaczy na koszty opieki zdrowotnej, to wydatek ten będzie potrącalny podatkowo. Nie ma w takim uregulowaniu żadnej logiki. Dlatego pomysł, by koszty opieki zdrowotnej były potrącalne podatkowo, zasługuje na pochwałę – uważa Arkadiusz Michaliszyn, prawnik z CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta.
Zdaniem dr Janusza Fiszera, partnera w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkta Uniwersytetu Warszawskiego propozycja MF to właściwa i pożądana zmiana. Nie ma bowiem racjonalnego powodu, aby tego rodzaju wydatek, ponoszony przez pracodawcę – podatnika CIT albo PIT – na rzecz pracownika, nie miałby być traktowany jako koszt uzyskania przychodu.
– Każdy wydatek ponoszony na rzecz pracownika powinien stanowić koszt uzyskania przychodu, gdyż taka właśnie jest jego ekonomiczna funkcja jako pozapłacowego elementu wynagrodzenia pracownika – wyjaśnił dr Fiszer. Dodał jednak, że z drugiej strony nie ma powodu, aby takie niepieniężne świadczenie otrzymane od pracodawcy miało być wyłączone u pracownika z podstawy opodatkowania dla celów PIT. Dotychczas świadczenia te były włączane do podstawy opodatkowania u pracownika, lecz jednocześnie nie stanowiły kosztu dla pracodawcy, co ewidentnie naruszało ogólną zasadę prawa podatkowego, że wydatek, który u jednego podmiotu jest kosztem – u drugiego podmiotu stanowi przychód, względnie dochód do opodatkowania.

Zachęta dla pracodawców

Zdaniem specjalistów zmiana w katalogu kosztów będzie korzystna dla przedsiębiorców. Ewa Flor, starszy konsultant podatkowy BDO Polska uważa, że po wprowadzeniu rozwiązania resortu finansów pracodawcy nie będą musieli dokonywać interpretacji, do jakich świadczeń zdrowotnych są zobowiązani przez przepisy prawa, a które są nieobowiązkowe i nie stanowią kosztów podatkowych. Wyeliminowane zostaną także częste spory z urzędami skarbowymi dotyczące prawidłowego kwalifikowania wydatków.
Również Michał Szychowski, doradca podatkowy HLB Frąckowiak i Wspólnicy stwierdził, że proponowana przez MF zmiana przepisów zachęci pracodawców do ponoszenia wydatków na prywatną opiekę medyczną pracowników. Włączenie jednak wartości tych świadczeń do podstawy wymiaru PIT zwiększy obciążenia pracowników z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne.
– Z punktu widzenia dotychczasowej praktyki organów podatkowych, przypisanie do przychodu pracowników wartości tych świadczeń może niekiedy być trudne – zauważył Michał Szychowski.

Korzyści dla pracowników

Ewentualne wprowadzenie możliwości uznania za koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na prywatną opiekę medyczną stanowi w istocie dostosowanie regulacji prawnej do istniejącego stanu faktycznego – twierdzą specjaliści.
– Podatnicy korzystają obecnie z prywatnej opieki medycznej, ponosząc koszty w całości. Nowa regulacja zapewni większą równowagę pomiędzy aspektem solidarnościowym ochrony zdrowia a faktyczną ekwiwalentnością świadczeń – podkreślił dr Robert Zajdler, ekspert podatkowy. Dodał także, iż rozwiązanie takie będzie dobre dla korzystających z prywatnej opieki medycznej. Szczególne korzyści będą widoczne w rozwoju tego podsektora rynku, który oferuje płatne świadczenia medyczne wysokiej jakości. Dla podatników rozwiązania te będą stanowiły dodatkową zachętę do korzystania z tego rodzaju świadczeń.
ewa.matyszewska@infor.pl
AS
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA