| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opieka medyczna znów będzie kosztem podatkowym

Opieka medyczna znów będzie kosztem podatkowym

Zgodnie z projektem zmian w Ordynacji podatkowej i innych ustawach, który ma zreformować system podatkowy, z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostanie uchylony pkt 60 dotyczący kosztów finansowania prywatnej opieki medycznej.


Zachęta dla pracodawców

Zdaniem specjalistów zmiana w katalogu kosztów będzie korzystna dla przedsiębiorców. Ewa Flor, starszy konsultant podatkowy BDO Polska uważa, że po wprowadzeniu rozwiązania resortu finansów pracodawcy nie będą musieli dokonywać interpretacji, do jakich świadczeń zdrowotnych są zobowiązani przez przepisy prawa, a które są nieobowiązkowe i nie stanowią kosztów podatkowych. Wyeliminowane zostaną także częste spory z urzędami skarbowymi dotyczące prawidłowego kwalifikowania wydatków.
Również Michał Szychowski, doradca podatkowy HLB Frąckowiak i Wspólnicy stwierdził, że proponowana przez MF zmiana przepisów zachęci pracodawców do ponoszenia wydatków na prywatną opiekę medyczną pracowników. Włączenie jednak wartości tych świadczeń do podstawy wymiaru PIT zwiększy obciążenia pracowników z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne.
– Z punktu widzenia dotychczasowej praktyki organów podatkowych, przypisanie do przychodu pracowników wartości tych świadczeń może niekiedy być trudne – zauważył Michał Szychowski.

Korzyści dla pracowników

Ewentualne wprowadzenie możliwości uznania za koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na prywatną opiekę medyczną stanowi w istocie dostosowanie regulacji prawnej do istniejącego stanu faktycznego – twierdzą specjaliści.
– Podatnicy korzystają obecnie z prywatnej opieki medycznej, ponosząc koszty w całości. Nowa regulacja zapewni większą równowagę pomiędzy aspektem solidarnościowym ochrony zdrowia a faktyczną ekwiwalentnością świadczeń – podkreślił dr Robert Zajdler, ekspert podatkowy. Dodał także, iż rozwiązanie takie będzie dobre dla korzystających z prywatnej opieki medycznej. Szczególne korzyści będą widoczne w rozwoju tego podsektora rynku, który oferuje płatne świadczenia medyczne wysokiej jakości. Dla podatników rozwiązania te będą stanowiły dodatkową zachętę do korzystania z tego rodzaju świadczeń.
ewa.matyszewska@infor.pl
AS

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK