| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kwartalne rozliczenia małych firm

Kwartalne rozliczenia małych firm

Przedsiębiorcy zaliczani do tzw. małych podatników składają deklaracje VAT co miesiąc lub co kwartał. Rozliczanie kwartalne jest obowiązkowe, gdy podatnik jednocześnie stosuje metodę kasową.


Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową rozliczania VAT, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Równocześnie zgodnie z przepisem art. 99 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) istnieje możliwość rozliczenia kwartalnego nawet wówczas, gdy podatnik nie wybrał kasowej metody rozliczeniowej (tzw. czyste rozliczenie kwartalne).

Deklaracje kwartalne

Rozliczenia kwartalne można składać niezależnie od wyboru metody kasowej, przy czym należy pamiętać, że mali podatnicy, którzy zdecydują się na rozliczenie kasowe, będą zobowiązani do składania deklaracji w trybie kwartalnym. Mali podatnicy korzystający z systemu kwartalnego składają kwartalne deklaracje podatkowe do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Mali podatnicy chcący skorzystać z kwartalnego systemu rozliczeniowego muszą zawiadomić na piśmie o swoim zamiarze właściwy urząd skarbowy. Zawiadomienie należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu kwartału poprzedzającego kwartał, za który podatnik zamierza złożyć pierwszą podatkową deklarację kwartalną.
Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że wymienione zasady nie mają zastosowania do podatników, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Ponadto podatnicy, którzy zgłoszą do urzędu skarbowego w trybie art. 97 ust. 1 ustawy o VAT zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy, tracą prawo do rozliczania się za okresy kwartalne, począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym dokonano tego zgłoszenia.

Rozliczenia miesięczne

Należy pamiętać również o tym, że podatnicy podatku od towarów i usług, inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, i osoby prawne niebędące podatnikami tego podatku:
• u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę wyrażoną w złotych stanowiącą równowartość 10 000 euro,
• którzy złożyli w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
są zobowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe w zakresie dokonywanych nabyć za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca, następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Odliczenie podatku

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK