| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy ograniczenia pozostaną

Czy ograniczenia pozostaną

Dopiero 13 czerwca Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy ograniczenia w przekazywaniu 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego są zgodne z ustawą zasadniczą.


Wczoraj Trybunał Konstytucyjny zajął się wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, który miał wątpliwości dotyczące zasad i trybu dysponowania przez podatników 1 proc. podatku.

Od początku 2004 roku podatnik wypełniając swoje zeznanie roczne może sam zdecydować, gdzie trafi kwota odpowiadająca 1 proc. podatku należnego za dany rok. W celu realizacji tego specyficznego uprawnienia podatnik musi w odpowiednim czasie dokonać wpłaty na konto obdarowanego podmiotu. Potem w zeznaniu rocznym może odjąć od podatku należnego kwotę odpowiadającą jego 1 proc.

Problem jednak w tym, że z art. 27d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określającego zasady zmniejszenia wynika pewne ograniczenie. Ze zmniejszenia nie mogą skorzystać podatnicy, którzy korzystają z podatku liniowego oraz muszą uiszczać podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek giełdowy). oni wypełniają specjalne odrębne zeznania, do których nie odnosi się art. 27d ustawy. Taka zasada wzbudziła wątpliwości RPO. W jego ocenie zaskarżona regulacja różnicuje sytuację prawną podatników. Stało się tak, mimo że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych miała wyłącznie uregulować zasady i tryb przekazania tego podatku. Wyłączenie pewnej kategorii podatników z możliwości zmniejszenia podatku ma – zdaniem rzecznika – charakter dyskryminujący, co jest niezgodne z konstytucją, a konkretnie z zasadą państwa prawa i zasadą równości. Pełnomocnik RPO wyjaśnił, że grupa posłów złożyła w Sejmie projekt zmian dopuszczający zmniejszenie podatku przez pozostałe grupy podatników.

Przedstawiciel Sejmu podkreślił, że obowiązujące ograniczenie było nieprzypadkowe. Potwierdza to pismo MF z dnia 20 marca 2006 r., w którym wskazano, że zróżnicowanie podatników było świadomą decyzją ustawodawcy. Jednak z pisma wynika, że planowane jest rozszerzenie kręgu podatników, którzy mogliby decydować o 1 proc. swojego podatku.

Także przedstawiciel prokuratora generalnego podtrzymał stanowisko, że kwestionowane przepisy nie naruszają konstytucji. Można mówić o pewnego rodzaju nierówności, ale dopuszczalnej, która mieści się w ramach swobody ustawodawcy.

Trybunał zdecydował, że wyrok w tej sprawie ogłosi 13 czerwca.
Sygn. akt K 11/05

Aleksandra Tarka
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK