| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłaty za interpretacje będą wyższe

Opłaty za interpretacje będą wyższe

Od przyszłego roku wydawaniem wiążących interpretacji podatkowych będzie zajmował się minister finansów. Od wniosku za wydanie wyjaśnienia będzie trzeba zapłacić 75 zł. Dziś opłata wynosi tylko 5 zł.


Resort finansów chce wprowadzić nowe rozwiązania w zakresie interpretacji podatkowych. Po pierwsze, będzie je wydawał minister finansów. Dziś robią to poszczególne urzędy skarbowe. Po drugie, we wniosku o wydanie interpretacji będzie trzeba zawrzeć kilka elementów, bez których wydanie interpretacji nie będzie możliwe. Wniosek będzie musiał zawierać opis stanu faktycznego (stanu przyszłego), własne stanowisko w sprawie oraz wskazanie przepisów, które mają być przedmiotem interpretacji. Od 2007 roku znacznie wzroście też opłata od wniosku o interpretację. W ciągu 7 dni od złożenia wniosku będzie trzeba zapłacić 75 zł. Dziś płacimy jedynie 5 zł opłaty skarbowej plus 0,50 gr od każdego załącznika. Gdy w jednym wniosku wystąpią odrębne stany faktyczne lub zdarzenia przyszłe, opłata będzie pobierana od każdego przedstawionego stanu faktycznego lub przyszłego. Zatem pisząc wniosek, będziemy musieli dobrze przemyśleć o co chcemy zapytać, aby się nie okazało, że opłata wzrośnie nawet kilkakrotnie.

Projekt zmian w Ordynacji podatkowej zakłada jeszcze kilka innych zmian. Jedną z nich jest przerzucenie odpowiedzialności za niepobrane lub zaniżone zaliczki podatkowe na płatnika.

Ponadto w postępowaniu odwoławczym zostanie wprowadzona procedura rozprawy podatkowej. Pojawi się też nowa instytucja sprawdzonego podatnika. Uzyskanie statusu sprawdzonego będzie wiązać się z pewnymi przywilejami, m.in. podatnik sprawdzony będzie informowany na miesiąc wcześniej o kontroli podatkowej, będzie korzystał z domniemania braku zaległości podatkowych, termin na wydanie wiążącej interpretacji podatkowej będzie wynosił miesiąc (normalnie to 3 miesiące). Jednak za te przywileje podatnik będzie musiał zapłacić. Wniosek o wpis do rejestru sprawdzonych podatników będzie podlegał opłacie 250 zł, a przed złożeniem wniosku konieczne będzie przeprowadzenie audytu, za który również będzie musiał zapłacić przedsiębiorca. Zmiany w Ordynacji miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Jedynie instytucja sprawdzonego podatnika zostałaby wprowadzona od 1 lipca 2007 r.

GP RADZI
Składając wniosek o wydanie interpretacji podatkowej musisz wnieść opłatę, przedstawić stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie oraz wskazać przepisy, które mają być przedmiotem interpretacji. Brak któregokolwiek z elementów spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK