| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłaty za interpretacje będą wyższe

Opłaty za interpretacje będą wyższe

Od przyszłego roku wydawaniem wiążących interpretacji podatkowych będzie zajmował się minister finansów. Od wniosku za wydanie wyjaśnienia będzie trzeba zapłacić 75 zł. Dziś opłata wynosi tylko 5 zł.


Resort finansów chce wprowadzić nowe rozwiązania w zakresie interpretacji podatkowych. Po pierwsze, będzie je wydawał minister finansów. Dziś robią to poszczególne urzędy skarbowe. Po drugie, we wniosku o wydanie interpretacji będzie trzeba zawrzeć kilka elementów, bez których wydanie interpretacji nie będzie możliwe. Wniosek będzie musiał zawierać opis stanu faktycznego (stanu przyszłego), własne stanowisko w sprawie oraz wskazanie przepisów, które mają być przedmiotem interpretacji. Od 2007 roku znacznie wzroście też opłata od wniosku o interpretację. W ciągu 7 dni od złożenia wniosku będzie trzeba zapłacić 75 zł. Dziś płacimy jedynie 5 zł opłaty skarbowej plus 0,50 gr od każdego załącznika. Gdy w jednym wniosku wystąpią odrębne stany faktyczne lub zdarzenia przyszłe, opłata będzie pobierana od każdego przedstawionego stanu faktycznego lub przyszłego. Zatem pisząc wniosek, będziemy musieli dobrze przemyśleć o co chcemy zapytać, aby się nie okazało, że opłata wzrośnie nawet kilkakrotnie.

Projekt zmian w Ordynacji podatkowej zakłada jeszcze kilka innych zmian. Jedną z nich jest przerzucenie odpowiedzialności za niepobrane lub zaniżone zaliczki podatkowe na płatnika.

Ponadto w postępowaniu odwoławczym zostanie wprowadzona procedura rozprawy podatkowej. Pojawi się też nowa instytucja sprawdzonego podatnika. Uzyskanie statusu sprawdzonego będzie wiązać się z pewnymi przywilejami, m.in. podatnik sprawdzony będzie informowany na miesiąc wcześniej o kontroli podatkowej, będzie korzystał z domniemania braku zaległości podatkowych, termin na wydanie wiążącej interpretacji podatkowej będzie wynosił miesiąc (normalnie to 3 miesiące). Jednak za te przywileje podatnik będzie musiał zapłacić. Wniosek o wpis do rejestru sprawdzonych podatników będzie podlegał opłacie 250 zł, a przed złożeniem wniosku konieczne będzie przeprowadzenie audytu, za który również będzie musiał zapłacić przedsiębiorca. Zmiany w Ordynacji miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Jedynie instytucja sprawdzonego podatnika zostałaby wprowadzona od 1 lipca 2007 r.

GP RADZI
Składając wniosek o wydanie interpretacji podatkowej musisz wnieść opłatę, przedstawić stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie oraz wskazać przepisy, które mają być przedmiotem interpretacji. Brak któregokolwiek z elementów spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK