| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa umowa z Anglią

Nowa umowa z Anglią

Jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana nowa umowa z Wielką Brytanią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania - zapowiedziała minister Zyta Gilowska.


Nowa umowa z Anglią, jako sposób unikania podwójnego opodatkowania, będzie przewidywała metodę wyłączenia z progresją. Dziś jest to metoda proporcjonalnego odliczenia. To nie wszystkie zmiany. Zgodnie z projektem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowanym przez Ministerstwo Finansów wszystkie osoby, które czasowo przebywają za granicą i uzyskują tam dochody, będą mogły korzystać z większych zwolnień podatkowych. Zyskają możliwość odliczania większych diet. Po zmianie odliczenie wynosiłoby maksymalnie 30 proc. diety przysługującej za każdy dzień, w którym pracownik pracował. Dziś maksymalnie można odliczyć 30 diet rocznie. Dzięki temu pracujący w Zjednoczonym Królestwie będą mogli odliczyć nieco ponad 200 funtów miesięcznie. Rocznie będzie to już 2300-2500 funtów. Dziś odliczenie maksymalne to 960 funtów.

Umowy renegocjowane

Z zapowiedzi minister finansów Zyty Gilowskiej wynika, że do dochodów za 2006 rok miałaby zastosowanie nie tylko nowa umowa z Anglią, ale także większe diety. Ponadto wicepremier obiecała, że będą renegocjowane wszystkie niekorzystne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jakie Polska podpisała z innymi krajami. Niekorzystne umowy to te, które jako sposób unikania podwójnego opodatkowania przewiduję metodę proporcjonalnego odliczenia. Zawierają ją m.in. umowy zawarte z Belgią, Danią, Finlandią, Holandią, Kazachstanem, Rosją, Stanami Zjednoczonymi.
Propozycje minister Gilowskiej są korzystne dla podatników, pod warunkiem że uda się je zrealizować. Z wcześniejszych obietnic związanych z uproszczeniem systemu podatkowego dziś niewiele zostało.

Pierwsza z kilku

Powstaje jeszcze jedno pytanie, czy tak ambitny plan Zyty Gilowskiej ma w ogóle szansę na realizację? Zapytaliśmy o to ekspertów podatkowych.
Marek Bytof, prawnik z kancelarii TaxWays, uważa, że zmiany wprowadzone do umowy z Anglią to krok ku realizacji zasady równości wobec prawa.
– Umowa z Anglią to pierwsza z kilku wymagających poprawienia. Problem w tym, że negocjowanie aktów międzynarodowych wymaga czasu, a nowe przepisy nie mają mocy wstecznej. Wobec tego należałoby oczekiwać, że w okresie przejściowym prawodawca jednostronnie wprowadzi rozwiązania zapewniające równe traktowanie obywateli – dodał nasz rozmówca.
Agata Oktawiec, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, również zwróciła uwagę, że zazwyczaj renegocjacja umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania trwa 2-3 lata i jest uzależniona od kalendarza dwóch stron.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK