| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa umowa z Anglią

Nowa umowa z Anglią

Jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana nowa umowa z Wielką Brytanią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania - zapowiedziała minister Zyta Gilowska.


Nowa umowa z Anglią, jako sposób unikania podwójnego opodatkowania, będzie przewidywała metodę wyłączenia z progresją. Dziś jest to metoda proporcjonalnego odliczenia. To nie wszystkie zmiany. Zgodnie z projektem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowanym przez Ministerstwo Finansów wszystkie osoby, które czasowo przebywają za granicą i uzyskują tam dochody, będą mogły korzystać z większych zwolnień podatkowych. Zyskają możliwość odliczania większych diet. Po zmianie odliczenie wynosiłoby maksymalnie 30 proc. diety przysługującej za każdy dzień, w którym pracownik pracował. Dziś maksymalnie można odliczyć 30 diet rocznie. Dzięki temu pracujący w Zjednoczonym Królestwie będą mogli odliczyć nieco ponad 200 funtów miesięcznie. Rocznie będzie to już 2300-2500 funtów. Dziś odliczenie maksymalne to 960 funtów.

Umowy renegocjowane

Z zapowiedzi minister finansów Zyty Gilowskiej wynika, że do dochodów za 2006 rok miałaby zastosowanie nie tylko nowa umowa z Anglią, ale także większe diety. Ponadto wicepremier obiecała, że będą renegocjowane wszystkie niekorzystne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jakie Polska podpisała z innymi krajami. Niekorzystne umowy to te, które jako sposób unikania podwójnego opodatkowania przewiduję metodę proporcjonalnego odliczenia. Zawierają ją m.in. umowy zawarte z Belgią, Danią, Finlandią, Holandią, Kazachstanem, Rosją, Stanami Zjednoczonymi.
Propozycje minister Gilowskiej są korzystne dla podatników, pod warunkiem że uda się je zrealizować. Z wcześniejszych obietnic związanych z uproszczeniem systemu podatkowego dziś niewiele zostało.

Pierwsza z kilku

Powstaje jeszcze jedno pytanie, czy tak ambitny plan Zyty Gilowskiej ma w ogóle szansę na realizację? Zapytaliśmy o to ekspertów podatkowych.
Marek Bytof, prawnik z kancelarii TaxWays, uważa, że zmiany wprowadzone do umowy z Anglią to krok ku realizacji zasady równości wobec prawa.
– Umowa z Anglią to pierwsza z kilku wymagających poprawienia. Problem w tym, że negocjowanie aktów międzynarodowych wymaga czasu, a nowe przepisy nie mają mocy wstecznej. Wobec tego należałoby oczekiwać, że w okresie przejściowym prawodawca jednostronnie wprowadzi rozwiązania zapewniające równe traktowanie obywateli – dodał nasz rozmówca.
Agata Oktawiec, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, również zwróciła uwagę, że zazwyczaj renegocjacja umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania trwa 2-3 lata i jest uzależniona od kalendarza dwóch stron.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK