| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Wcześniejsze rozwiązanie umowy
Wcześniejsze rozwiązanie umowy następuje zazwyczaj w wyniku wypowiedzenia leasingu przez finansującego. Przyczyny takiego wypowiedzenia leżą z reguły po stronie korzystającego, który, przykładowo, zalega z zapłatą kilku rat leasingowych, korzysta z przedmiotu leasingu w sposób inny niż wynikający z umowy albo też nie utrzymuje tego przedmiotu w należytym stanie. Rezultatem takiego wypowiedzenia, oprócz zwrotu finansującemu przedmiotu leasingu, może być żądanie natychmiastowego uregulowania przez korzystającego wszystkich niezapłaconych jeszcze rat leasingowych, pomniejszonych o ewentualne korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed terminem.
CO NA TO PRAKTYKA?
Świadczenie z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy
Z perspektywy przepisów o podatku dochodowym świadczenie z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu, jako wynikające bezpośrednio z tej umowy, stanowi przychód finansującego. Poważne kontrowersje (i spory z urzędami skarbowymi) budzi jednak określenie zasad, a dokładniej momentu powstania tego przychodu u finansującego. Nie jest bowiem jednoznaczne, czy przychód ten powstaje na zasadach właściwych dla określania przychodów z umów leasingu, czyli zgodnie z art. 14 ust. 1e u.p.d.o.f. i art. 12 ust. 3c u.p.d.o.p., czy też powstaje on na zasadzie kasowej – w momencie faktycznego otrzymania świadczenia (otrzymania płatności). Przyjmując za właściwe to pierwsze, przychód powstawałby tu zatem w dacie rozwiązania umowy leasingu (albo innej, następującej po rozwiązaniu umowy, dacie uzgodnionej przez strony) jako dacie wymagalności świadczenia. Przychód ten ujmowałoby się zatem memoriałowo, co, niestety, z uwagi na nierzadką niewypłacalność korzystającego lub przynajmniej jego problemy z płynnością finansową, byłoby bardzo niekorzystne dla finansującego – przychodowi z tytułu powyższego świadczenia nie towarzyszyłoby bowiem otrzymanie pieniędzy od korzystającego. Przyjęcie natomiast za właściwe poglądu, że przychód powstaje na zasadzie kasowej, wymaga udowodnienia, że przychód ten nie stanowi przychodu z tytułu leasingu. Można tu twierdzić, że świadczenie należne finansującemu z tytułu rozwiązania umowy z winy korzystającego wynika, co prawda, wprost i bezpośrednio z umowy leasingu, to jednak ma ono jedynie charakter wtórny do przychodów z tytułu leasingu, za które to przychody rozumie się przychody należne za odpłatne korzystanie z przedmiotu leasingu w okresie leasingu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK