| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Wcześniejsze rozwiązanie umowy
Wcześniejsze rozwiązanie umowy następuje zazwyczaj w wyniku wypowiedzenia leasingu przez finansującego. Przyczyny takiego wypowiedzenia leżą z reguły po stronie korzystającego, który, przykładowo, zalega z zapłatą kilku rat leasingowych, korzysta z przedmiotu leasingu w sposób inny niż wynikający z umowy albo też nie utrzymuje tego przedmiotu w należytym stanie. Rezultatem takiego wypowiedzenia, oprócz zwrotu finansującemu przedmiotu leasingu, może być żądanie natychmiastowego uregulowania przez korzystającego wszystkich niezapłaconych jeszcze rat leasingowych, pomniejszonych o ewentualne korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed terminem.
CO NA TO PRAKTYKA?
Świadczenie z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy
Z perspektywy przepisów o podatku dochodowym świadczenie z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu, jako wynikające bezpośrednio z tej umowy, stanowi przychód finansującego. Poważne kontrowersje (i spory z urzędami skarbowymi) budzi jednak określenie zasad, a dokładniej momentu powstania tego przychodu u finansującego. Nie jest bowiem jednoznaczne, czy przychód ten powstaje na zasadach właściwych dla określania przychodów z umów leasingu, czyli zgodnie z art. 14 ust. 1e u.p.d.o.f. i art. 12 ust. 3c u.p.d.o.p., czy też powstaje on na zasadzie kasowej – w momencie faktycznego otrzymania świadczenia (otrzymania płatności). Przyjmując za właściwe to pierwsze, przychód powstawałby tu zatem w dacie rozwiązania umowy leasingu (albo innej, następującej po rozwiązaniu umowy, dacie uzgodnionej przez strony) jako dacie wymagalności świadczenia. Przychód ten ujmowałoby się zatem memoriałowo, co, niestety, z uwagi na nierzadką niewypłacalność korzystającego lub przynajmniej jego problemy z płynnością finansową, byłoby bardzo niekorzystne dla finansującego – przychodowi z tytułu powyższego świadczenia nie towarzyszyłoby bowiem otrzymanie pieniędzy od korzystającego. Przyjęcie natomiast za właściwe poglądu, że przychód powstaje na zasadzie kasowej, wymaga udowodnienia, że przychód ten nie stanowi przychodu z tytułu leasingu. Można tu twierdzić, że świadczenie należne finansującemu z tytułu rozwiązania umowy z winy korzystającego wynika, co prawda, wprost i bezpośrednio z umowy leasingu, to jednak ma ono jedynie charakter wtórny do przychodów z tytułu leasingu, za które to przychody rozumie się przychody należne za odpłatne korzystanie z przedmiotu leasingu w okresie leasingu.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK