| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Zakończenie umowy leasingu
Konsekwencje podatkowe, jakie mogą wystąpić po zakończeniu umowy leasingu zarówno operacyjnego, jak i finansowego, zależne są od sposobu rozdysponowania (przeznaczenia) przedmiotem leasingu po upływie podstawowego okresu leasingu. Przepisy ustaw o podatku dochodowym przewidują trzy sposoby rozporządzenia przedmiotem leasingu po zakończeniu podstawowego okresu umowy:
• przeniesienie własności przedmiotu leasingu na korzystającego,
• oddanie przedmiotu leasingu w dalsze użytkowanie korzystającemu,
• sprzedaż przedmiotu leasingu osobie trzeciej.
Każde z wymienionych zdarzeń niesie za sobą różne skutki podatkowe. Dokonując wyboru jednej z nich, finansujący, a w przypadku dwóch pierwszych opcji – również i korzystający powinni brać te skutki pod uwagę.
Przeniesienie przedmiotu leasingu na korzystającego
Przeniesienie własności przedmiotu leasingu po upływie podstawowego okresu leasingu oraz określenie wszelkich zasad i warunków takiego przeniesienia pozostawione jest, co do zasady, uznaniu stron umowy leasingu. Strony mogą w umowie wprost uzgodnić, że po zakończeniu leasingu nastąpi automatyczne przeniesienie własności przedmiotu leasingu na korzystającego (bądź też przeniesienie takie nastąpi dopiero na wyraźne, zakomunikowane w oznaczonym terminie, żądanie korzystającego) bądź też w umowie tej mogą zawrzeć tzw. opcję zakupu, która pozostawi korzystającemu swobodę co do dokonania, po zakończeniu leasingu, zwrotu przedmiotu leasingu finansującemu bądź jego zakupu za określoną w umowie leasingu cenę. Przewidując przeniesienie bądź możliwość (opcję) przeniesienia własności przedmiotu leasingu, umowa powinna określać cenę, za jaką przeniesienie takie nastąpi, chyba że nastąpi ono z chwilą zapłaty ostatniej raty leasingowej, bez jakiegokolwiek dodatkowego świadczenia ze strony korzystającego.
ZAPAMIĘTAJ
Jeśli przedmiotem leasingu, w tym również finansowego, jest nieruchomość, to zobowiązanie finansującego do przeniesienia własności tej nieruchomości powinno mieć formę aktu notarialnego.
Jeżeli w umowie nie znajdują się żadne postanowienia dotyczące zbycia korzystającemu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy, nabycie przedmiotu leasingu przez korzystającego możliwe będzie pod warunkiem, że finansujący wyrazi chęć takiego zbycia.
W leasingu operacyjnym, w przypadku przeniesienia przedmiotu leasingu na korzystającego, przychodem ze sprzedaży przedmiotu leasingu jest cena sprzedaży określona przez strony w umowie sprzedaży. W sytuacji gdy powyższa cena będzie niższa niż hipotetyczna wartość netto przedmiotu leasingu, przychód ze sprzedaży może zostać określony według cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju co przedmiot leasingu, z uwzględnieniem, w szczególności, jego stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca zbycia. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 4 u.p.d.o.f. i art. 14 ust. 3 u.p.d.o.p., w takim przypadku organ podatkowy wezwie strony do zweryfikowania (zmiany) ceny sprzedaży lub wskazania przyczyn uzasadniających przyjętą cenę. Niedokonanie takiej weryfikacji lub niewskazanie powyższych przyczyn spowoduje określenie wartości przedmiotu leasingu (ceny sprzedaży) przez organ podatkowy, z uwzględnieniem opinii biegłego, według cen rynkowych. To z kolei tożsame będzie dla finansującego z koniecznością dokonania stosownej korekty przychodów, a w następstwie – zwiększenia dochodu do opodatkowania (względnie zmniejszenia straty), dopłaty podatku i wreszcie zapłaty odsetek karnych. Jeśli tak określona wartość odbiegać będzie co najmniej o 33% od ceny przyjętej przez strony, finansujący poniesie koszty opinii biegłego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK