| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczanie banderol

Rozliczanie banderol

Zmiany dotyczące szczególnego nadzoru podatkowego przygotowało Ministerstwo Finansów. Łatwiej będzie rozliczać znaki akcyzy. Nie będą już konieczne przerwy w procesie produkcyjnym.


Projekt zmian do rozporządzenia w sprawie wykonania szczególnego nadzoru podatkowego ma w zamyśle Ministerstwa Finansów ograniczyć nieprawidłowości związane z wykorzystaniem rozcieńczalników, rozpuszczalników, środków zapobiegających zamarzaniu i innych wyrobów wytworzonych na bazie alkoholu etylowego skażonego, na cele spożywcze. Skażanie ma odbywać się tylko za pomocą środków określonych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Przewiduje ono, że do skażania alkoholu etylowego wykorzystywanego do produkcji wspomnianych wyrobów musi być obligatoryjnie zastosowany keton etylo-metylowy lub octan etylu i dopiero do tak skażonego alkoholu dodany powinien zostać jeden z dwóch wskazanych środków skażających, tj. alkohol izopropylowy lub benzoesan denatonium (bitrex).

Dodanie środków skażających ma odbywać się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego. Z czynności tych będzie sporządzany, co najmniej w dwóch egzemplarzach, protokół. Jeden egzemplarz otrzyma właściwy naczelnik urzędu celnego, a w przypadku sprawowania stałego nadzoru – komórka tego nadzoru.
Ułatwieniem dla podatników podatku akcyzowego ma być propozycja rozliczania znaków akcyzy (banderol) oraz sporządzanie wyłącznie raportów dziennych z tych czynności. Obecnie podmioty ponoszą straty w wyniku każdorazowego zatrzymywania maszyn i rozliczania znaków akcyzy w celu sporządzania raportów zmianowych ze zużycia oraz utraty, zniszczenia lub uszkodzenia znaków akcyzy. Rozliczanie banderol w systemie dziennym, a nie zmianowym ma ułatwić prowadzenie działalności przez przedsiębiorców. Taka forma rozliczenia ma zapewnić prawidłowe funkcjonowanie szczególnego nadzoru podatkowego nad znakami akcyzy oraz wyrobami podlegającymi oznaczaniu tymi znakami.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK