| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja żąda zmian

Komisja żąda zmian

Komisja Europejska zdecydowała o przesłaniu Polsce i Finlandii formalnego żądania zmiany obowiązujących zasad opodatkowania rejestracji samochodów.


Obowiązujący w Polsce sposób naliczania podatku rejestracyjnego prowadzi do wyższego opodatkowania używanych samochodów sprowadzonych z innych państw członkowskich. Przepisy te są niezgodne z art. 90 traktatu WE.W Polsce wysokość podatku rejestracyjnego przy pierwszej rejestracji samochodu zależy od wieku pojazdu. Stawka podatku wynosi od 3,1 do 13,6 proc., w zależności od pojemności silnika pojazdu w przypadku aut mających mniej niż dwa lata. Dla samochodów starszych stawka wzrasta, dochodząc aż do 65 proc. – przy autach mających co najmniej siedem lat. Powoduje to sytuację, w której najwyżej opodatkowane są samochody używane sprowadzane z innych państw członkowskich. Opodatkowanie tych samochodów jest niekorzystne nie tylko w porównaniu z pojazdami silnikowymi produkowanymi w Polsce, ale również z pojazdami niepolskiego pochodzenia, które zostały zakupione na polskim rynku i zarejestrowane w Polsce jako nowe.Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości konsekwentnie stanowi, że każde państwo członkowskie ma prawo wprowadzić podatek rejestracyjny, jednak metoda stosowana przy ocenie wartości stanowiącej podstawę opodatkowania używanego samochodu musi odzwierciedlać rzeczywistą utratę jego wartości. Wszystko po to, by podatek nakładany na samochody z innych państw członkowskich nie był wyższy od podatku końcowego uwzględnionego w wartości podobnych pojazdów zarejestrowanych już na terenie danego kraju.Jeśli Komisja nie uzyska satysfakcjonujących odpowiedzi od obu państw członkowskich (zarówno od Polski – nr sprawy 2004/4461, jak i od Finlandii – nr sprawy 2003/4300), może skierować je do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.Więcej


http://ec.europa.eu/community_law/eulaw/index_en.htm

 Dorota Dotryw

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK