| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożyczka dla firmy bez podatku

Pożyczka dla firmy bez podatku

Jeśli podatnik zaciągnie pożyczkę na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, będzie zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych.


Obowiązujące przepisy podatkowe przewidują preferencje dla przedsiębiorców. Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione z tego podatku są pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej. Trzeba jednak udokumentować, że pieniądze zostaną przeznaczone na wydatki poniesione na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

Zatem niezbędnym warunkiem do stwierdzenia, że taka umowa pożyczki jest zwolniona z podatku, jest udokumentowanie przez pożyczkobiorcę, że pieniądze z pożyczki w całości zostały wydane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Niestety, obowiązujące regulacje nie precyzują, w jaki sposób pożyczkodawca ma udokumentować fakt poniesienia określonych wydatków. Dlatego można przyjąć, i potwierdzają to interpretacje organów podatkowych, że mogą to być wszelkiego rodzaju dokumenty, w szczególności faktury i rachunki.

Należy też pamiętać o zasadzie odpowiedzialności solidarnej określonej w art. 5 ust. 1 ustawy. W przypadku niespełnienia przez pożyczkobiorcę warunków uprawniających do skorzystania z omawianego zwolnienia, obie strony umowy będą solidarnie odpowiadać za zapłatę podatku i złożenie deklaracji PCC-1.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK