| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożyczka dla firmy bez podatku

Pożyczka dla firmy bez podatku

Jeśli podatnik zaciągnie pożyczkę na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, będzie zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych.


Obowiązujące przepisy podatkowe przewidują preferencje dla przedsiębiorców. Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione z tego podatku są pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej. Trzeba jednak udokumentować, że pieniądze zostaną przeznaczone na wydatki poniesione na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

Zatem niezbędnym warunkiem do stwierdzenia, że taka umowa pożyczki jest zwolniona z podatku, jest udokumentowanie przez pożyczkobiorcę, że pieniądze z pożyczki w całości zostały wydane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Niestety, obowiązujące regulacje nie precyzują, w jaki sposób pożyczkodawca ma udokumentować fakt poniesienia określonych wydatków. Dlatego można przyjąć, i potwierdzają to interpretacje organów podatkowych, że mogą to być wszelkiego rodzaju dokumenty, w szczególności faktury i rachunki.

Należy też pamiętać o zasadzie odpowiedzialności solidarnej określonej w art. 5 ust. 1 ustawy. W przypadku niespełnienia przez pożyczkobiorcę warunków uprawniających do skorzystania z omawianego zwolnienia, obie strony umowy będą solidarnie odpowiadać za zapłatę podatku i złożenie deklaracji PCC-1.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK