| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedłużają się prace nad projektem

Przedłużają się prace nad projektem

Planowany na 1 stycznia 2007 r. termin wejścia w życie przepisów nowej ustawy o finansach publicznych może być zagrożony. Dodatkowym problemem jest konieczność zmiany innych ustaw.

Zgodnie z zapowiedziami poprzedniego premiera, projekt nowej ustawy o finansach publicznych miał być przyjęty do końca czerwca. Do tej pory znamy jedynie założenia przyszłej ustawy przedstawione 7 kwietnia. Wyrażane są obawy, czy z powodu przedłużających się prac nad projektem ustawy zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2007 r.Jeśli projekt zostanie ukończony w przyszłym tygodniu, musi go przyjąć jeszcze rząd, a potem uchwalić parlament. Posłowie zaś będą mogli zająć się nowym prawem dopiero we wrześniu. Eksperci od finansów publicznych podkreślają potrzebę powstania nowej regulacji ze względu na błędy obecnej ustawy, która weszła w życie 1 stycznia tego roku.Przyjęcie nowej ustawy o finansach publicznych to nie wszystko. Potrzebne są też zmiany w innych ustawach dotyczące systemu finansów publicznych. Zwrócił na to uwagę dr Wojciech Misiąg, który do czasu dymisji prof. Zyty Gilowskiej współtworzył nową ustawę. Chodzi tu m.in. o uregulowania dotyczące spraw pracowniczych w jednostkach sektora finansów publicznych i samorządowych. Razem z nową ustawą o finansach publicznych inne regulacje powinny nadać wszystkim zadaniom zleconym jednostek samorządu terytorialnego status obowiązkowych zadań własnych. Miałoby to konsekwencje dla systemu dochodów jednostek samorządowych.Kolejna zmiana powinna dotyczyć zasad kształtowania środków na wynagrodzenia w państwowym sektorze finansów publicznych. Ważne jest również zniesienie przepisów dotyczących rozdysponowania środków pochodzących z prywatyzacji. Są to obszary, których nie reguluje ustawa o finansach publicznych, ponieważ nie dotyczą one bezpośrednio finansów.Łukasz Zalewski


lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK