| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wpłaty na PFRON są opodatkowane

Wpłaty na PFRON są opodatkowane

Składki na PFRON nie są obciążeniem koniecznym do prowadzenia działalności statutowej, dlatego dochód przeznaczony na tę wpłatę nie jest zwolniony z podatku


Resort finansów tłumaczy, że wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie są dla pracodawców obciążeniami obligatoryjnymi. W przypadku zatrudniania określonej liczby osób niepełnosprawnych lub przygotowania odpowiedniego stanowiska pracy dla pracownika, który utracił zdolność pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawcy nie będą musieli ich odprowadzać.

Zdaniem ministra finansów wpłaty na PFRON stanowią swego rodzaju sankcję finansową dla pracodawców, którzy nie realizują zadań z zakresu polityki zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, wynikającej z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dlatego składki te w ustawie o CIT zawarte zostały w katalogu wydatków, które nie mogą być zaliczane do kosztów podatkowych (art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy).

MF nie zgadza się z tezą, że składki na PFRON to rodzaj obciążenia koniecznego do prowadzenia działalności statutowej, np. związanej z ochroną zdrowia. Nie mogą być one bowiem utożsamiane z celami statutowymi podmiotów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Tym samym równowartość dochodu przeznaczonego na wpłatę na PFRON nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego.

Minister przyznaje, że z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 czerwca 2004 r. (sygn. akt III/SA/Wa 388/2003) wynika, że odprowadzenie wpłaty na PFRON równoznaczne jest z wydatkowaniem na cele statutowe. Jednak zdaniem resortu został on wydany w indywidualnej sprawie w oparciu o konkretny stan przedstawiony w skardze podatnika. Orzeczenie wiąże jedynie w tej sprawie, w której zostało wydane, a zatem nie może stanowić wykładni powszechnie obowiązującej.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK