| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek tonażowy. Sejm - pierwsze czytanie

Podatek tonażowy. Sejm - pierwsze czytanie

Podatek tonażowy będzie płacony przez armatora bez względu na to, czy eksploatacja statku przynosi zyski czy straty. Projekt ustawy o podatku tonażowym przedstawił rząd. Armatorzy uważają, że wprowadzenie podatku tonażowego może spowodować, że polskie statki handlowe znowu będą rejestrowane w kraju.


Podatek obejmie statki handlowe eksploatowane w żegludze międzynarodowej, służące do przewozu ładunków i pasażerów morzem. Stawki podatku (w euro, przeliczane na złote) będą zależeć od pojemności netto statku oraz jego wieku. Obliczony na tej podstawie zryczałtowany przychód armatora będzie podlegał opodatkowaniu w wysokości 19 proc. Do podstawy opodatkowania włączone zostaną także dotacje, subwencje, dopłaty, odsetki, kary i odszkodowania oraz inne przychody o podobnym charakterze związane z działalnością armatora. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r. Podatek taki istnieje w wielu krajach UE. Także polscy armatorzy czekają na jego wprowadzenie.

– To krok w dobrym kierunku. Pierwszy w celu przywrócenia biało-czerwonej bandery na polskich statkach morskich. Potrzebne są jednak jeszcze inne zmiany, np. nowelizacja o zatrudnieniu na morskich statkach handlowych – mówi Krzysztof Gogol, rzecznik PŻM w Szczecinie. Firma posiada 78 jednostek, ale żadna nie jest zarejestrowana w kraju.

Z danych GUS wynika, że w końcu 2003 roku armatorzy krajowi eksploatowali 116 własnych i czarterowanych morskich statków handlowych, z czego tylko 20 podnosiło banderę polską. Połączone sejmowe Komisje Infrastruktury i Finansów Publicznych zarekomendowały przyjęcie ustawy. Sprawozdanie z prac komisji znalazło się w porządku uzupełniającym rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejmu.

Ważne!
W ciągu ostatnich 25 lat udział floty handlowej pod banderą państw członkowskich UE zmniejszył się z 32 do 14 proc.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK