| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek tonażowy. Sejm - pierwsze czytanie

Podatek tonażowy. Sejm - pierwsze czytanie

Podatek tonażowy będzie płacony przez armatora bez względu na to, czy eksploatacja statku przynosi zyski czy straty. Projekt ustawy o podatku tonażowym przedstawił rząd. Armatorzy uważają, że wprowadzenie podatku tonażowego może spowodować, że polskie statki handlowe znowu będą rejestrowane w kraju.


Podatek obejmie statki handlowe eksploatowane w żegludze międzynarodowej, służące do przewozu ładunków i pasażerów morzem. Stawki podatku (w euro, przeliczane na złote) będą zależeć od pojemności netto statku oraz jego wieku. Obliczony na tej podstawie zryczałtowany przychód armatora będzie podlegał opodatkowaniu w wysokości 19 proc. Do podstawy opodatkowania włączone zostaną także dotacje, subwencje, dopłaty, odsetki, kary i odszkodowania oraz inne przychody o podobnym charakterze związane z działalnością armatora. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r. Podatek taki istnieje w wielu krajach UE. Także polscy armatorzy czekają na jego wprowadzenie.

– To krok w dobrym kierunku. Pierwszy w celu przywrócenia biało-czerwonej bandery na polskich statkach morskich. Potrzebne są jednak jeszcze inne zmiany, np. nowelizacja o zatrudnieniu na morskich statkach handlowych – mówi Krzysztof Gogol, rzecznik PŻM w Szczecinie. Firma posiada 78 jednostek, ale żadna nie jest zarejestrowana w kraju.

Z danych GUS wynika, że w końcu 2003 roku armatorzy krajowi eksploatowali 116 własnych i czarterowanych morskich statków handlowych, z czego tylko 20 podnosiło banderę polską. Połączone sejmowe Komisje Infrastruktury i Finansów Publicznych zarekomendowały przyjęcie ustawy. Sprawozdanie z prac komisji znalazło się w porządku uzupełniającym rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejmu.

Ważne!
W ciągu ostatnich 25 lat udział floty handlowej pod banderą państw członkowskich UE zmniejszył się z 32 do 14 proc.

Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »