| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kolejne zmiany w PIT i CIT

Kolejne zmiany w PIT i CIT

Szykują się następne nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych. Propozycje kolejnych zmian przewidziano w przesłanym ostatnio przez Sejm do prac komisyjnych projekcie noweli Ordynacji podatkowej.

W Sejmie złożono projekt ustawy o wspieraniu zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, który przewiduje wprowadzenie kolejnych zmian m.in. w ustawach o PIT oraz CIT.

Następne zmiany w obu tych ustawach, a także w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, zakłada projekt obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej, który niedawno Sejm, po pierwszym czytaniu, przesłał do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Rządowy projekt przewiduje wprowadzenie identycznych modyfikacji w ustawach o PIT, CIT oraz o podatku zryczałtowanym. Jak wynika z propozycji, w przypadku wydania przez właściwy organ podatkowy, na podstawie Ordynacji podatkowej, decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, w zakresie określonym w tej decyzji będzie trzeba stosować metodę w niej wskazaną.

Oprócz tego w projekcie noweli Ordynacji podatkowej zaproponowane w wymienionych ustawach o podatkach dochodowych zmiany zobligują podatników, którym właściwy organ podatkowy wyda decyzję o uznaniu prawidłowości stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, do dołączenia do zeznania sprawozdania o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Wzór sprawozdania ma określić w rozporządzeniu minister finansów. Zdaniem rządu, rozwiązanie to pozwoli na sprawdzenie prawidłowości stosowania przez podatników uznanej przez właściwy organ metody ustalenia ceny transakcyjnej.

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »