| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kolejne zmiany w PIT i CIT

Kolejne zmiany w PIT i CIT

Szykują się następne nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych. Propozycje kolejnych zmian przewidziano w przesłanym ostatnio przez Sejm do prac komisyjnych projekcie noweli Ordynacji podatkowej.

W Sejmie złożono projekt ustawy o wspieraniu zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, który przewiduje wprowadzenie kolejnych zmian m.in. w ustawach o PIT oraz CIT.

Następne zmiany w obu tych ustawach, a także w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, zakłada projekt obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej, który niedawno Sejm, po pierwszym czytaniu, przesłał do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Rządowy projekt przewiduje wprowadzenie identycznych modyfikacji w ustawach o PIT, CIT oraz o podatku zryczałtowanym. Jak wynika z propozycji, w przypadku wydania przez właściwy organ podatkowy, na podstawie Ordynacji podatkowej, decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, w zakresie określonym w tej decyzji będzie trzeba stosować metodę w niej wskazaną.

Oprócz tego w projekcie noweli Ordynacji podatkowej zaproponowane w wymienionych ustawach o podatkach dochodowych zmiany zobligują podatników, którym właściwy organ podatkowy wyda decyzję o uznaniu prawidłowości stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, do dołączenia do zeznania sprawozdania o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Wzór sprawozdania ma określić w rozporządzeniu minister finansów. Zdaniem rządu, rozwiązanie to pozwoli na sprawdzenie prawidłowości stosowania przez podatników uznanej przez właściwy organ metody ustalenia ceny transakcyjnej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK