| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie dolicza się dochodu

Nie dolicza się dochodu

W podstawie opodatkowania nie uwzględnia się dochodu osiągniętego przez kontrolowaną spółkę zagraniczną w innym państwie, jeżeli dochód podlega tam niższemu opodatkowaniu.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał 12 września 2006 r. wyrok w sprawie Cadbury Schweppes plc (C-196/04) o zgodności z prawem Unii Europejskiej brytyjskich przepisów o opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych.

Zgodnie z angielskimi przepisami, zysk osiągany przez zagraniczną spółkę kontrolowaną jest przypisywany kontrolującej spółce brytyjskiej i podlega opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy stawka podatku korporacyjnego w kraju, w którym rezydentem jest spółka kontrolowana, wynosi co najmniej 75 proc. stawki stosowanej w Wielkiej Brytanii.

Trybunał uznał, że uwzględnienie w podstawie opodatkowania spółki będącej rezydentem z siedzibą w państwie członkowskim dochodu osiągniętego przez kontrolowaną spółkę zagraniczną w innym państwie członkowskim, jeżeli dochód ten jest tam niżej opodatkowany niż w pierwszym państwie, jest niezgodne z art. 43 TWE i 48 TWE.

Dopuszczalne jest jedynie wówczas, gdy mamy do czynienia ze sztucznymi strukturami, których jedynym celem jest osiągnięcie korzyści podatkowej. Do stwierdzenia, że dana grupa spółek stanowi taką strukturę, konieczne jest nie tylko istnienie elementu subiektywnego polegającego na dążeniu do uzyskania takiej korzyści.

Należy także ustalić, czy z obiektywnych okoliczności sprawy wynika, że mimo formalnego przestrzegania warunków przewidzianych przez prawo wspólnotowe, nie został osiągnięty cel, jakim jest uczestniczenie w sposób stały i ciągły w życiu gospodarczym państwa członkowskiego innego niż państwo pochodzenia i do osiągania z tego korzyści.

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK