| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie można dyskryminować zagranicznych spółek

Nie można dyskryminować zagranicznych spółek

Zapewnienie spójności systemu podatkowego nie jest usprawiedliwieniem dla traktowania w różny sposób firm krajowych i zagranicznych.


Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał opinię w sprawie dotyczącej zgodności z prawem Unii Europejskiej fińskiego systemu kontrybucji dochodów wewnątrz grupy, do której należeć mogą tylko spółki mające status rezydenta w Finlandii.

Opinia w sprawie OY AA (C – 231/05) została wydana 12 września 2006 r. Zgodnie z obowiązującym w Finlandii prawem, spółki należące do tej samej grupy mogą przekazywać dochód podlegający opodatkowaniu. Kontrybucja taka zaksięgowana jest jako nadzwyczajny koszt po stronie podmiotu wypłacającego i nadzwyczajny dochód po stronie podmiotu otrzymującego. System ten umożliwia efektywne odliczanie strat od dochodów wewnątrz grupy spółek. Jednak do grupy takiej mogą należeć jedynie spółki, które mają statut fińskiego rezydenta. Podmioty powiązane z zagranicy nie mogą brać udziału w przekazywaniu dochodów.

Fińska spółka OY AA jest częścią holdingu, na czele którego stoi brytyjska spółka E Ltd. dostarczająca usługi administracyjne grupie, ale nieposiadająca stałego zakładu w Finlandii. Spółka E Ltd nie ma statusu fińskiego rezydenta podatkowego, podobnie jak inne spółki wchodzące w skład grupy. Wypłaty dochodu dokonywane przez OY AA spełniały warunki dla skorzystania z udogodnień oferowanych przez system kontrybucji, jednak ze względu to, że dochód przekazywany był podmiotom zagranicznym fińskie władze podatkowe uznały, że grupa tworzona przez OY AA i spółki z nią powiązane nie kwalifikuje się do systemu.

Rzecznik generalny wydający opinię w tej sprawie uznał, że taki kształt przepisów podatkowych stanowi ograniczenie zagwarantowanej przez Traktat swobody przepływu kapitału, ponieważ dyskryminuje spółki z innych państw członkowskich. Uznał, że konieczność zapewnienie spójności systemu podatkowego nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla różnego traktowania podmiotów krajowych i zagranicznych w sytuacjach porównywalnych. Jednak zróżnicowanie to może być dopuszczalne w sytuacji, gdy służyć ma zrównoważeniu kompetencji poszczególnych państw członkowskich dotyczących opodatkowania dochodu. Wprowadzenie warunku fińskiej rezydencji podatkowej ma zapewnić, że dochody uzyskane w Finlandii będą w tym kraju opodatkowane. Jeżeli Europejski Trybunał Sprawiedliwości podzieli stanowisko rzecznika, oznaczać to będzie, że natychmiastowa zmiana fińskich przepisów dotyczących przekazywania dochodu wewnątrz grupy nie będzie konieczna.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK