| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek lokalny od firm zgodny z prawem UE

Podatek lokalny od firm zgodny z prawem UE

Obowiązujący we Włoszech podatek lokalny od działalności gospodarczej jest zgodny z VI Dyrektywą VAT.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał 3 października 2006 r. wyrok w sprawie Banca popolare di Cremona (C-475/03). Uznał w nim, że obowiązujący we Włoszech podatek lokalny od działalności gospodarczej (IRAP) jest zgodny z VI Dyrektywą VAT. Trybunał musiał wyjaśnić, czy stanowi on podatek obrotowy podobny do VAT, którego wprowadzanie w krajach członkowskich jest zakazane zgodnie z art. 33 VI Dyrektywy.

Aby dokonać oceny, czy dany podatek może być uznany za obrotowy w rozumieniu art. 33 VI Dyrektywy, należy ustalić, czy powoduje on zagrożenie dla funkcjonowania wspólnego systemu VAT. Za takie należy uznać podatki i opłaty, które posiadają cechy charakterystyczne dla VAT, nawet jeśli nie są we wszystkich aspektach identyczne.
W omawianej sprawie ETS podkreślił, że podczas gdy VAT jest pobierany w związku z każdą kolejną czynnością na etapie sprzedaży, a jego kwota jest proporcjonalna do ceny dostarczonych towarów lub usług, IRAP jest podatkiem, którego podstawą jest wartość netto produkcji przedsiębiorstwa w danym okresie. W tej sytuacji IRAP nie może być uznany za proporcjonalny do ceny dostarczonych towarów lub usług. Dodatkowo nie wszyscy podatnicy mają możliwość przeniesienia ciężaru tego podatku na ostatecznego konsumenta.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK