| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba będzie ujawniać więcej informacji

Trzeba będzie ujawniać więcej informacji

Polska ma dwa lata na dostosowanie prawa do zmian, jakie wprowadzają dyrektywy dotyczące rocznych i skonsolidowanych sprawozdań.


Nowe prawo

Przepisy Dyrektywy 2006/ 46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 14 czerwca 2006 r. zaczęły obowią-zywać 5 września. Zmieniają one m.in. dyrektywy Rady 78/660/EWG w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek oraz 83/349/EWG w sprawie skonsolidowanych sprawozdań finansowych. W związku z tym Polska oraz inne kraje Unii Europejskiej muszą dostosować swoje prawo do nowych wymogów. Mają na to czas do 5 września 2008 r. Ministerstwo Finansów będzie musiało przygotować projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Główne zmiany to poprawa zaufania do przedstawianych przez firmy sprawozdań finansowych. Ma to nastąpić m.in. poprzez rozszerzenie dotychczas wymaganego zakresu ujawnień informacji w ustawie o rachunkowości w załączniku nr 1 w części Dodatkowe informacje i objaśnienia. Dzięki temu podniesiona zostanie przejrzystość transakcji przeprowadzanych z jednostkami powiązanymi, a także operacji pozabilansowych, które są niezbędne w ocenie sytuacji jednostki.

Należy też spodziewać się zaostrzenia przepisów o odpowiedzialności zbiorowej członków zarządu, a także dodatkowych wymogów związanych z zasadami ładu korporacyjnego. Zostanie m.in. wprowadzony obowiązek publikowania wraz ze sprawozdaniem finansowym oświadczenia dotyczącego ładu korporacyjnego stosowanego przez jednostkę.

WAŻNE ZMIANY
W ustawie o rachunkowości muszą znaleźć się regulacje zapewniające:
• większy zakres ujawnionych informacji o zawartych przez jednostkę umowach nieuwzględnianych w bilansie,
• ustanowienie wspólnej odpowiedzialności członków poszczególnych organów spółki.

Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »