| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zakwestionowany zwrot VAT od samochodów

Zakwestionowany zwrot VAT od samochodów

Ograniczenia w odliczaniu VAT, jakie obowiązują w Polsce, mogą zostać uznane za niezgodne z prawem unijnym - uważają eksperci. Taki los spotkał Włochy po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł, że włoski urząd skarbowy naruszył prawodawstwo unijne. Włoski fiskus od lat odmawiał przedsiębiorstwom zwrotu VAT za zakup samochodów i paliw. Polityka ta okazała się niezgodna z normami Unii Europejskiej. ETS nakazał władzom zwrócenie podatnikom ponad 10 mld euro.
W Polsce też obowiązują podobne ograniczenia. Czy spotka nas włoski los? Zapytaliśmy o to specjalistów. Obawiają się oni podobnego scenariusza dla Polski.

– Europejski Trybunał Sprawiedliwości zarzucił Włochom niedopełnienie procedury konsultacyjnej przy wprowadzeniu wyłączenia prawa do odliczenia VAT związanego z nabyciem samochodów. Ponieważ w polskiej ustawie ograniczenia co do odliczenia VAT przy nabyciu samochodów i paliwa obowiązywały już przed akcesją, polski ustawodawca miał prawo do utrzymania tych ograniczeń w mocy bez zastosowania takiej procedury – wyjaś-niła Anna Szczepankiewicz- -Szmigiel, menedżer w zespole podatków pośrednich PricewaterhouseCoopers. Dodała jednak, że nie oznacza to, że mieliśmy prawo do dowolnego poszerzania zakresu obowiązujących wyłączeń, co niestety miało miejsce.

Dobra wiadomość dla firm

Wyrok ETS z zadowoleniem przyjęli właściciele włoskich firm, którym państwo będzie musiało oddać pieniądze. Trudno się temu dziwić. Jeśli polską sprawą zajmie się Unia, może się okazać, że również polscy przedsiębiorcy będą mieli powody do zadowolenia.

Mariusz Szkaradek, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, podkreślił, że rozstrzygnięcie Trybunału w sprawie Włoch może mieć wpływ na postrzeganie prawa wspólnotowego przez polskiego ustawodawcę.

– Już po dniu akcesji Polski do Unii ograniczono bowiem prawo do odliczenia podatku naliczonego, przez co mniej modeli samochodów kwalifikuje się do odliczenia podatku. Ustawodawca zdaje się nie zauważać konsekwencji związanych z zakwestionowaniem włoskich przepisów i nadal narusza przepisy wspólnotowe, finansując w ten sposób wydatki budżetowe – tłumaczył Mariusz Szkaradek.

Według Danuty Mochol-Gumowskiej, doradcy podatkowego w Taxways, obecnie obowiązująca w Polsce ustawa o VAT znacznie rozszerzyła katalog wyłączeń (np. paliwa, samochody) w stosunku do obowiązującej ustawy z 1993 roku.

– Orzeczenie ETS to szansa dla tych przedsiębiorców, którzy będą kontynuować odliczenia, opierając się na wcześniejszych regulacjach w zakresie VAT, lub wystąpią o zwrot VAT, którego nie mogli odliczyć po 1 maja 2004 r. Może to znacznie obciążyć budżet. Rozsądnie byłoby zmienić te przepisy przy najbliższej nowelizacji ustawy – dodała nasza rozmówczyni.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK