REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakwestionowany zwrot VAT od samochodów

REKLAMA

Ograniczenia w odliczaniu VAT, jakie obowiązują w Polsce, mogą zostać uznane za niezgodne z prawem unijnym - uważają eksperci. Taki los spotkał Włochy po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł, że włoski urząd skarbowy naruszył prawodawstwo unijne. Włoski fiskus od lat odmawiał przedsiębiorstwom zwrotu VAT za zakup samochodów i paliw. Polityka ta okazała się niezgodna z normami Unii Europejskiej. ETS nakazał władzom zwrócenie podatnikom ponad 10 mld euro.
W Polsce też obowiązują podobne ograniczenia. Czy spotka nas włoski los? Zapytaliśmy o to specjalistów. Obawiają się oni podobnego scenariusza dla Polski.

– Europejski Trybunał Sprawiedliwości zarzucił Włochom niedopełnienie procedury konsultacyjnej przy wprowadzeniu wyłączenia prawa do odliczenia VAT związanego z nabyciem samochodów. Ponieważ w polskiej ustawie ograniczenia co do odliczenia VAT przy nabyciu samochodów i paliwa obowiązywały już przed akcesją, polski ustawodawca miał prawo do utrzymania tych ograniczeń w mocy bez zastosowania takiej procedury – wyjaś-niła Anna Szczepankiewicz- -Szmigiel, menedżer w zespole podatków pośrednich PricewaterhouseCoopers. Dodała jednak, że nie oznacza to, że mieliśmy prawo do dowolnego poszerzania zakresu obowiązujących wyłączeń, co niestety miało miejsce.

Dobra wiadomość dla firm

Wyrok ETS z zadowoleniem przyjęli właściciele włoskich firm, którym państwo będzie musiało oddać pieniądze. Trudno się temu dziwić. Jeśli polską sprawą zajmie się Unia, może się okazać, że również polscy przedsiębiorcy będą mieli powody do zadowolenia.

Mariusz Szkaradek, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, podkreślił, że rozstrzygnięcie Trybunału w sprawie Włoch może mieć wpływ na postrzeganie prawa wspólnotowego przez polskiego ustawodawcę.

– Już po dniu akcesji Polski do Unii ograniczono bowiem prawo do odliczenia podatku naliczonego, przez co mniej modeli samochodów kwalifikuje się do odliczenia podatku. Ustawodawca zdaje się nie zauważać konsekwencji związanych z zakwestionowaniem włoskich przepisów i nadal narusza przepisy wspólnotowe, finansując w ten sposób wydatki budżetowe – tłumaczył Mariusz Szkaradek.

Według Danuty Mochol-Gumowskiej, doradcy podatkowego w Taxways, obecnie obowiązująca w Polsce ustawa o VAT znacznie rozszerzyła katalog wyłączeń (np. paliwa, samochody) w stosunku do obowiązującej ustawy z 1993 roku.

– Orzeczenie ETS to szansa dla tych przedsiębiorców, którzy będą kontynuować odliczenia, opierając się na wcześniejszych regulacjach w zakresie VAT, lub wystąpią o zwrot VAT, którego nie mogli odliczyć po 1 maja 2004 r. Może to znacznie obciążyć budżet. Rozsądnie byłoby zmienić te przepisy przy najbliższej nowelizacji ustawy – dodała nasza rozmówczyni.

Wyrok ETS

Przypomnijmy: Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał 14 września 2006 r. wyrok w sprawie Stradasfalti Srl v. Agenzia delle Entrate – Ufficio di Trento (C–228/05).

Trybunał podkreślił, że zgodnie z art. 189 TWE (obecnie art. 249 akapit trzeci TWE) wszystkie postanowienia VI Dyrektywy wiążą państwa członkowskie. Jeśli wyłączenie z systemu odliczeń zostało ustanowione niezgodnie z art. 17 ust. 7 VI Dyrektywy, który określa obowiązek dokonania konsultacji przez państwa członkowskie, krajowe organy podatkowe nie mogą powoływać się wobec podatnika na przepis o charakterze odstępstwa od prawa do odliczenia VAT, które to prawo zostało ustanowione w art. 17 ust. 1 Dyrektywy.

Stan faktyczny sprawy nie wskazuje, że przepis dotyczący odliczenia miał charakter tymczasowy, a także, że podyktowany był względami cyklów w gospodarce. W konsekwencji należy go uznać za należący do przepisów dostosowawczych o chara- kterze strukturalnym, które nie mieszczą się w zakresie art. 17 ust. 7 VI Dyrektywy. Zatem rząd włoski nie może powoływać się na takie przepisy na niekorzyść podatników.

Podatnik, wobec którego zastosowano ten przepis, powinien mieć możliwość ponownego obliczenia należnego VAT, stosownie do postanowień art. 17 ust. 2 VI Dyrektywy w zakresie, w jakim towary lub usługi zostały wykorzystane na potrzeby czynności opodatkowanych.

Ważne!
Włoski fiskus od lat odmawiał firmom zwrotu VAT za zakup samochodów i paliw. Polityka ta okazała się niezgodna z normami Unii Europejskiej. ETS nakazał władzom zwrócenie podatnikom ponad 10 mld euro

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA