| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Samodzielnie lub z pomocą biura rachunkowego

Samodzielnie lub z pomocą biura rachunkowego

Fundacje i stowarzyszenia mogą zlecić prowadzenie księgowości biurom rachunkowym lub kupić specjalny program komputerowy. Tańsze, ale i bardziej pracochłonne, jest prowadzenie księgowości ręcznie.


Organizacje non profit, takie jak fundacje i stowarzyszenia, próbują jak najbardziej ograniczyć koszty swojej działalności. Dlatego istotne jest również zminimalizowanie kosztów księgowości.

Jeżeli ilość dokumentów księgowych jest stosunkowo niewielka, można skorzystać z usług biura księgowego. Przy obsłudze większej działalności, np.: stowarzyszenia, które posiada wielu członków ewidencja będzie bardziej skomplikowana. Operacji księgowych będzie w takim przypadku znacznie więcej, a koszt obsługi zewnętrznej zbyt duży.

Wiele organizacji decyduje się więc na prowadzenie księgowości bez pomocy programu księgowego, ale np. za pomocą arkuszy kalkulacyjnych. Robert Kaczorowski z firmy Rödl & Partner zwraca jednak uwagę, że wymaga to od księgowego większych kwalifikacji niż w przypadku prowadzenia księgowości za pomocą specjalnego programu. Nasz rozmówca twierdzi również, że jest to bardzo pracochłonne, ponieważ ustawa o rachunkowości nakłada wiele dodatkowych obowiązków. Do ich spełniania przystosowane są odpowiednie programy księgowe, które automatycznie generują pewne rodzaje dokumentów.

Jednak organizacje, których funkcjonowanie nie jest nastawione na osiąganie zysków, w związku z charakterem działalności, mają tych obowiązków znacznie mniej. Natomiast prowadzenie tzw. ręcznej księgowości w stowarzyszeniach i fundacjach często jest sposobem na zmniejszenie kosztów prowadzenia księgowości. Jest to też zgodne z obowiązującymi przepisami prawa bilansowego.

Inną możliwością jest stosowanie przez organizacje non profit tych samych księgowych programów komputerowych, z których korzystają firmy komercyjne. Jednak cena najtańszych programów to około 1500 zł. Lepsze programy są już droższe. Ich ceny wahają się w granicach 3000-5000 zł. Ci, którzy zdecydują się na taki zakup, muszą jednak mieć świadomość, że pociągnie on za sobą kolejne wydatki. Ciągłe zmiany w prawie wymagają bowiem częstej aktualizacji programu.

Kupno programu komputerowego będzie najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza wtedy, gdy program będzie obsługiwał kilka tego typu organizacji.

Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK