| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe opłaty za wpis są za wysokie

Nowe opłaty za wpis są za wysokie

Podatnicy będą musieli zapłacić 75 zł za uzyskanie interpretacji podatkowej i 250 zł za wpis do rejestru sprawdzonych podatników - zakłada projekt zmian w Ordynacji podatkowej.


Zmiana prawa

Wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Do najważniejszych zmian zawartych w nowelizacji należy zaliczyć nowe zasady wydawania interpretacji podatkowych. Będzie się tym zajmował minister finansów, a nie tak jak to jest obecnie – poszczególne urzędy skarbowe. Centralny model wydawania interpretacji ma zapobiec występującym obecnie rozbieżnościom. Zmienią się także wymogi formalne składanego wniosku oraz wzrośnie opłata za jego złożenie. Wniosek o wydanie interpretacji będzie mógł dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego, a także – co jest nowym rozwiązaniem – zdarzeń przyszłych. W obu przypadkach podatnik będzie zobowiązany do wskazania przepisów prawa, które mają być przedmiotem interpretacji. W ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku podatnik będzie musiał uiścić opłatę w wysokości 75 zł. Dotychczas podatnicy przy składaniu wniosku płacą jedynie 5 zł opłaty skarbowej i 0,50 gr za każdy załącznik.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej rozszerza uprawnienia kontrolerów podatkowych, którzy będą mogli spełniać swoje czynności pod nieobecność kontrolowanego lub osoby upoważnionej, jedynie po okazaniu legitymacji służbowej. Do rozpoczęcia kontroli nie będzie konieczne wylegitymowanie się pisemnym upoważnieniem do jej przeprowadzenia. Wystarczy, że kontroler dostarczy ten dokument w ciągu 3 dni od podjęcia czynności. Projektowana ustawa zakłada także wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika. Status ten będą mogły otrzymać podmioty prowadzące w sposób trwały działalność gospodarczą i rzetelnie wywiązujące się ze swoich podatkowych obowiązków. Za wpis do rejestru trzeba będzie jednak zapłacić 250 zł. To zdaniem posłów stanowczo za dużo. W zamian sprawdzony podatnik będzie korzystać m.in. z domniemania braku zaległości podatkowych.

Projekt przewiduje ponadto wprowadzenie rozprawy administracyjnej w postępowaniu podatkowym. Przyjęto także jako zasadę dopuszczalność podpisywania deklaracji podatkowych przez pełnomocnika oraz zwolnienie mocodawcy z obowiązku jej podpisania.

Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wczoraj także poselski projekt zmian. Propozycja PO zakłada możliwość zaniechania poboru podatku w drodze rozporządzenia wydanego przez ministra finansów, w sytuacji gdy podatnicy na mocy ustawy o PIT, pomimo zastosowania metody uniknięcia podwójnego opodatkowania są zobowiązani do zapłaty w kraju podatku od dochodów uzyskanych i opodatkowanych za granicą.

Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK