| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Zwolnienie do 31 maja 2005 r. usług fryzjerskich i kosmetycznych z obowiązku ewidencjonowania obrotu i podatku należnego za pomocą kas fiskalnych przewiduje projekt nowego rozporządzenia ministra finansów.

Projekt, który w ostatni piątek przesłano do uzgodnień międzyresortowych, zwalnia ponadto z obowiązku ewidencjonowania do 30 kwietnia przyszłego roku czynności objętych do 31 grudnia br. zwolnieniem z ewidencjonowania lub niepodlegających temu obowiązkowi (niewymienionych w załączniku do rozporządzenia). Natomiast czynności związane ze sprzedażą towarów, wymienione w załączniku do rozporządzenia, zwolniono z obowiązku ewidencjonowania do końca grudnia 2005 r.

Generalnie projekt przewiduje pewne zmiany w przedmiotowych zwolnieniach z ewidencji przy użyciu kas, m.in. w przypadku wykonywania zdjęć i obróbki fotograficznej, usług związanych ze wstępem na różne imprezy (w tym na rekreacyjne, kulturalne i sportowe), usług parkingowych, przechowywania bagażu, utrzymania ulic i placów miejskich oraz przewozu przesyłek pocztowych. Jeżeli jednak chodzi o usługi fotograficzne, parkingowe i przechowywania bagażu, to projekt zakłada utrzymanie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy ich świadczeniu przy zastosowaniu automatów przyjmujących należności za ich wykonanie.

Dodatkowo projekt przewiduje ograniczenie zwolnień dla podatników opłacających zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej, jeśli wykonują m.in. usługi: krawieckie, tapicerskie, ślusarskie, zwalczania szkodników roślin i zwierząt, a także usługi lakiernictwa i kominiarstwa. Podatnicy rozliczający się w formie karty i wykonujący wymienione usługi będą jednak mogli korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania przy zastosowaniu kas na ogólnych zasadach, czyli w granicach limitu kwot uprawniających do korzystania z tego zwolnienia.

Zachowane zostaje dotychczasowe kryterium związane z wielkością obrotu wyznaczającą zakres zwolnień podmiotowych. Co do zasady, ze zwolnienia nie będą mogli korzystać podatnicy, u których wielkość obrotów przekroczyła 40 tys. zł. Zachowano też dotychczasowe zwolnienie dla podatników rozpoczynających działalność. Utracą oni prawo do korzystania ze zwolnienia po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK