| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Zwolnienie do 31 maja 2005 r. usług fryzjerskich i kosmetycznych z obowiązku ewidencjonowania obrotu i podatku należnego za pomocą kas fiskalnych przewiduje projekt nowego rozporządzenia ministra finansów.

Projekt, który w ostatni piątek przesłano do uzgodnień międzyresortowych, zwalnia ponadto z obowiązku ewidencjonowania do 30 kwietnia przyszłego roku czynności objętych do 31 grudnia br. zwolnieniem z ewidencjonowania lub niepodlegających temu obowiązkowi (niewymienionych w załączniku do rozporządzenia). Natomiast czynności związane ze sprzedażą towarów, wymienione w załączniku do rozporządzenia, zwolniono z obowiązku ewidencjonowania do końca grudnia 2005 r.

Generalnie projekt przewiduje pewne zmiany w przedmiotowych zwolnieniach z ewidencji przy użyciu kas, m.in. w przypadku wykonywania zdjęć i obróbki fotograficznej, usług związanych ze wstępem na różne imprezy (w tym na rekreacyjne, kulturalne i sportowe), usług parkingowych, przechowywania bagażu, utrzymania ulic i placów miejskich oraz przewozu przesyłek pocztowych. Jeżeli jednak chodzi o usługi fotograficzne, parkingowe i przechowywania bagażu, to projekt zakłada utrzymanie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy ich świadczeniu przy zastosowaniu automatów przyjmujących należności za ich wykonanie.

Dodatkowo projekt przewiduje ograniczenie zwolnień dla podatników opłacających zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej, jeśli wykonują m.in. usługi: krawieckie, tapicerskie, ślusarskie, zwalczania szkodników roślin i zwierząt, a także usługi lakiernictwa i kominiarstwa. Podatnicy rozliczający się w formie karty i wykonujący wymienione usługi będą jednak mogli korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania przy zastosowaniu kas na ogólnych zasadach, czyli w granicach limitu kwot uprawniających do korzystania z tego zwolnienia.

Zachowane zostaje dotychczasowe kryterium związane z wielkością obrotu wyznaczającą zakres zwolnień podmiotowych. Co do zasady, ze zwolnienia nie będą mogli korzystać podatnicy, u których wielkość obrotów przekroczyła 40 tys. zł. Zachowano też dotychczasowe zwolnienie dla podatników rozpoczynających działalność. Utracą oni prawo do korzystania ze zwolnienia po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK