| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółki muszą tworzyć rezerwy

Spółki muszą tworzyć rezerwy

Spółki, których sprawozdania finansowe za 2006 rok będą podlegały badaniu, powinny utworzyć na ten cel rezerwę. Obciąży ona koszty bieżącego okresu sprawozdawczego.


Firmy, których sprawozdania finansowe zgodnie z prawem bilansowym podlegają obowiązkowemu badaniu, ponoszą często bardzo wysokie koszty. Niezbędne jest więc tworzenie na ten cel specjalnych rezerw.

Zdaniem Przemysława Kędzi, biegłego rewidenta, partnera zarządzającego w departamencie audytu HLB Frąckowiak i Wspólnicy zasadność ich tworzenia jest w praktyce dość problematyczna. Jego zdaniem przeciwnicy tworzenia rezerw na tego typu koszty uważają, że koszty te ponoszone są z roku na rok w podobnej wysokości, a więc tworzenie rezerwy nie ma istotnego wpływu na wynik finansowy jednostki. Zasadność tworzenia rezerw należy jednak rozpatrywać z punktu widzenia kompletnego ujęcia aktywów i pasywów w bilansie.

Badanie sprawozdania

– W bilansie należy wykazać wszystkie zobowiązania i rezerwy na zobowiązania, co do których wystąpiło tzw. zdarzenie przeszłe, czyli zdarzenie wywołujące powstanie obowiązku – argumentuje nasz rozmówca. Dodaje, że w przypadku badania sprawozdania finansowego zdarzeniem takim jest po prostu zakończenie roku obrotowego, za który jednostka ma obowiązek przeprowadzenia badania. Zdaniem naszego eksperta obowiązek ten wynika więc z przepisów prawa i nie można uniknąć poniesienia tego kosztu.

Z kolei Jacek Kaczka, dyrektor Kancelarii Biegłego Rewidenta JK Revi-Consult wskazuje, że konieczność tworzenia takich rezerw wynika z obowiązku stosowania zasady memoriału przy sporządzaniu sprawozdań finansowych. Zgodnie z tą zasadą, skutki zdarzeń gospodarczych należy uwzględniać w okresie sprawozdawczym, którego dotyczą.

Ważne!
Utworzenie rezerwy na wynagrodzenie prac audytora obciąża koszty bieżącego roku obrotowego. Rezerwę należy zatem utworzyć na dzień kończący ten rok

Wartości w bilansie

– Na dzień bilansowy w sprawozdaniu finansowym należy również ująć łączne koszty związane z badaniem sprawozdania finansowego za dany rok – twierdzi nasz ekspert. Jego zdaniem, jeśli spółka zawarła umowę z audytorem o badanie za 2006 rok na łączną kwotę netto 10 tys. zł, zgodnie z którą 40 proc. wynagrodzenia zostanie zafakturowane po zakończeniu badania wstępnego (np. w listopadzie 2006 r.), a 60 proc. po zakończeniu badania końcowego i wydaniu przez biegłego opinii (co nastąpi np. w marcu 2007 r.), to na dzień bilansowy należy utworzyć rezerwę na badanie w wysokości kwoty, która nie była jeszcze fakturowana – 6 tys. zł.

Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK