| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dolar najtańszy od 7 lat

Dolar najtańszy od 7 lat

Wczoraj rano kurs dolara osiągnął poziom 3,10 zł i był najniższy od kwietnia 1997 roku. Euro kosztowało od 4,16 do 4,18 zł. Przecena waluty amerykańskiej była związana z sytuacją na rynkach światowych i notowaniami EUR/USD.

Podczas wczorajszych notowań wystąpiła krótka korekta i wczesnym popołudniem złoty nieco osłabł, bo część inwestorów postanowiła zrealizować zyski z obligacji. Kurs EUR/PLN zbliżył się do poziomu 4,18, ale szybko odrobił straty. Po godzinie 16 wspólną walutę wyceniano na 4,1713 zł, a dolar kosztował 3,1045 zł. Według analityków Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej kolejne wsparcie dla EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,14, a dla dolara wynosi 3,06 zł.

Zdaniem byłego członka RPP Bogusława Grabowskiego trwająca od dłuższego czasu aprecjacja złotego wynika z fundamentów, więc interwencje na rynku walutowym w celu osłabienia złotego niewiele pomogą.

Utrzymuje się duże zainteresowanie papierami skarbowymi. Wczoraj resort finansów sprzedał bony skarbowe o wartości 400 mln zł przy popycie sięgającym 1,88 mld zł. Był to kolejny przetarg, na którym znacząco spadła rentowność z 6,696 do 6,542 proc., co zdaniem analityków świadczy o dużym zainteresowaniu papierami skarbowymi ze strony inwestorów zagranicznych. W środę resort finansów zaoferuje 12-letnie obligacje o wartości 800 mln zł.

Zdaniem analityków Pekao S.A. w nadchodzących tygodniach złoty pozostanie silny, ponieważ inwestorzy zagraniczni nadal będą kupować polskie obligacje. Szczególnie aktywni mogą być gracze zza oceanu, ponieważ dla większości amerykańskich funduszy w grudniu rozpoczyna się nowy rok finansowy.

Wczoraj minister finansów zapowiedział, że wyższe wpływy z prywatyzacji ograniczą potrzeby pożyczkowe budżetu. Według wstępnych planów wartość papierów skarbowych oferowanych na rynku krajowym w 2005 roku wyniesie prawie 44 mld zł, dodatkowo rozpatrywana jest emisja obligacji o wartości 10,7 mld zł, skierowana na rynki zagraniczne.

Monika Krześniak

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK