| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT: podatnicy niewiele zyskają na zmianach

PIT: podatnicy niewiele zyskają na zmianach

Od nowego roku pojawią się nowe ulgi i zwolnienia. Fiskus odmrozi progi podatkowe. Podatnicy stracą prawo do ulgi odsetkowej.


– Wprowadzanie takich ulg nie ma większego znaczenia dla zmniejszenia obciążeń podatkowych, ponieważ wynikające z nich kwoty są niewielkie – twierdzi Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy z Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Z ustawy zniknie jednocześnie część dotychczasowych ulg. Od nowego roku nie będzie można korzystać z ulgi odsetkowej, ulgi na sport i na zatrudnienie pomocy domowej.

Istotnie zmienią się zasady opodatkowania dochodów ze sprzedaży mieszkań. Obecny zryczałtowany 10-proc. podatek od przychodów ze sprzedaży zastąpi 19-proc. podatek od dochodu. Nowe zasady będą dotyczyć nieruchomości kupionych po 1 stycznia 2007 r. Dzięki licznym wyjątkom dochód ze sprzedaży często nie będzie opodatkowany, np. wtedy gdy podatnik uzyska dochód ze sprzedaży lokalu, w którym był zameldowany przez co najmniej 12 miesięcy. Także zbycie mieszkania po pięciu latach od zakupu nie będzie traktowane jak źródło przychodu.

1 proc. przekaże urząd

Nowelizacja ułatwia przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnicy (w tym liniowi) nie będą już musieli samodzielnie dokonywać wpłaty darowizny. Wystarczy, że w zeznaniu wskażą dane jednej wybranej przez siebie organizacji. Przekazaniem pieniędzy zajmie się urząd skarbowy.

Kilka zmian dotyczy podatników PIT prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą. Do ustawy dodano przepis określający warunki, których spełnienie będzie skutkować uznaniem, że czynności podatnika nie są wykonywaniem pozarolniczej działalności gospodarczej.

– Celem zmian jest ograniczenie sytuacji, w których pracownicy zmuszani są do przechodzenia na działalność gospodarczą – ocenia Artur Cmoch, wspólnik w kancelarii Grynhoff Woźny i Wspólnicy.

Zwraca jednocześnie uwagę, że warunki określone w nowej definicji mogą być spełnione w sytuacji, w której nie powinno być wątpliwości co do faktu prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Chodzi na przykład o podwykonawców robót budowlanych czy radców prawnych stale współpracujących z kancelariami.

– Zakładam, że powołując się na nowy przepis organy podatkowe nie będą kwestionować statusu podatkowego takich osób – mówi Artur Cmoch.

Nie będzie dużej amortyzacji

Zmiana niekorzystnie oceniana przez ekspertów to wykreślenie z ustawy tzw. dużej 30-proc. amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych. Krytycznie ten pomysł ocenia Dariusz Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK