| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek płacą wspólnicy

Podatek płacą wspólnicy

Jeśli wspólnicy spisują umowę spółki jawnej bez notariusza, sami muszą obliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych, wypełnić deklarację PCC oraz wpłacić odpowiednie kwoty w urzędzie skarbowym.


Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm., dalej – ustawa o p.c.c.) podatkowi temu podlegają m.in. umowy spółki (akty założycielskie). Umowa spółki jawnej oraz jej zmiana podlegają podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Polski znajduje się siedziba tej spółki. Wpływ na obowiązki wobec fiskusa ma forma zawarcia umowy. Można ją sporządzić w zwykłej formie pisemnej albo u notariusza. Jeśli będzie to akt notarialny, płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych będzie notariusz. Do niego będzie należało obliczenie, pobranie i wpłacenie podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Podatnik wylicza podatek…

Inaczej jest, gdy w zapłacie podatku nie pośredniczy płatnik. Wtedy podatnik samodzielnie musi obliczyć kwotę podatku i zapłacić go w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje z reguły w dniu dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli w tym przypadku w ciągu 14 dni od podpisania umowy spółki.

Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych obciąża solidarnie wszystkie strony umowy. Wspólnicy powinni więc ustalić, kto dopełni związanych z tym obowiązków. Uzgodnienia wiążą tylko strony, a nie organ podatkowy. Oznacza to, że jeśli podatek nie zostanie zapłacony, urząd skarbowy może zażądać jego zapłaty od każdej ze stron lub od obydwu. Zapłacenie należności przez jednego podatnika zwalnia z długu wobec fiskusa także pozostałych zobowiązanych.

Podatnik musi samodzielnie obliczyć stawkę podatku. W przypadku umowy spółki wynosi ona 0,5 proc.

– Przy zawarciu umowy spółki jawnej podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość wkładów wniesionych przez wspólników do majątku spółki – twierdzi Paweł Sylwestrzak z Zespołu Doradztwa Podatkowego kancelarii Salans. Dodaje jednak, że przepisy ustawy zezwalają, by od podstawy opodatkowania odliczyć poniesioną opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców oraz opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisie.

Wpis do wniosku o zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców wynosi 1000 zł, natomiast opłata za ogłoszenie w monitorze – 500 zł.

…i wypełnia formularz

W przypadku umowy spółki organem podatkowym właściwym miejscowo będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę spółki. Podatek można zapłacić albo w kasie urzędu skarbowego albo na jego rachunek. Dowód wpłaty powinien zawierać: imię, nazwisko albo firmę podatnika dokonującego zapłaty, jego NIP, datę dokonania czynności cywilnoprawnej oraz jej przedmiot. Jeśli podatników jest więcej niż dwóch, oprócz PCC-1 trzeba też wypełnić załącznik PCC-1/A. Samo wypełnienie formularza nie powinno sprawiać trudności, ponieważ druk opatrzony jest czytelnymi objaśnieniami.

Edyta Wereszczyńska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK