| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zasady rozliczeń

Nowe zasady rozliczeń

Proponuje się wprowadzenie nowego momentu powstania obowiązku podatkowego dla rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów za pośrednictwem magazynu konsygnacyjnego.


ZMIANA PRAWA


Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT przewiduje wprowadzenie zmian m.in. w eksporcie towarów. Obecnie obowiązek ten powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty.


Na zasadach ogólnych


- Ustawodawca rezygnuje z takiej regulacji i w wyniku nowelizacji obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych, a więc z chwilą wydania towaru, nie później niż z chwilą wystawienia faktury - wyjaśnia Marzena Gubała, ekspert Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.


Zastosowanie znajdą również przepisy określające moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania zaliczki.


Autorzy projektu proponują więc odejście od dodatkowego wymogu uzależniającego powstanie obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania zaliczki od wywiezienia towarów w określonym czasie od dnia otrzymania zaliczki.


Obowiązek podatkowy


Proponuje się wprowadzenie nowego momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, wyłącznie dla potrzeb rozliczania dostawy za pośrednictwem magazynu konsygnacyjnego. Decydujący będzie moment dokonania dostawy (wprowadzenia do magazynu) towarów, nie później niż z chwilą wystawienia faktury nabywcy towarów potwierdzającej dostawę. Jednocześnie ustawodawca warunkuje powstanie obowiązku podatkowego u dostawcy w tym terminie od rozpoznania w tym samym czasie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów po stronie podatnika podatku od wartości dodanej (nabywcy towarów).


- Oznacza, że wyłącznie od zachowania kontrahenta polskiego podatnika uzależnione będzie rozliczenie wewnątrz- wspólnotowej dostawy towarów we wskazanym powyżej terminie - podkreśla Marzena Gubała.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK