| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zasady rozliczeń

Nowe zasady rozliczeń

Proponuje się wprowadzenie nowego momentu powstania obowiązku podatkowego dla rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów za pośrednictwem magazynu konsygnacyjnego.


ZMIANA PRAWA


Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT przewiduje wprowadzenie zmian m.in. w eksporcie towarów. Obecnie obowiązek ten powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty.


Na zasadach ogólnych


- Ustawodawca rezygnuje z takiej regulacji i w wyniku nowelizacji obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych, a więc z chwilą wydania towaru, nie później niż z chwilą wystawienia faktury - wyjaśnia Marzena Gubała, ekspert Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.


Zastosowanie znajdą również przepisy określające moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania zaliczki.


Autorzy projektu proponują więc odejście od dodatkowego wymogu uzależniającego powstanie obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania zaliczki od wywiezienia towarów w określonym czasie od dnia otrzymania zaliczki.


Obowiązek podatkowy


Proponuje się wprowadzenie nowego momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, wyłącznie dla potrzeb rozliczania dostawy za pośrednictwem magazynu konsygnacyjnego. Decydujący będzie moment dokonania dostawy (wprowadzenia do magazynu) towarów, nie później niż z chwilą wystawienia faktury nabywcy towarów potwierdzającej dostawę. Jednocześnie ustawodawca warunkuje powstanie obowiązku podatkowego u dostawcy w tym terminie od rozpoznania w tym samym czasie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów po stronie podatnika podatku od wartości dodanej (nabywcy towarów).


- Oznacza, że wyłącznie od zachowania kontrahenta polskiego podatnika uzależnione będzie rozliczenie wewnątrz- wspólnotowej dostawy towarów we wskazanym powyżej terminie - podkreśla Marzena Gubała.

Krzysztof Tomaszewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK