| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzebny będzie wniosek o zezwolenie

Potrzebny będzie wniosek o zezwolenie

Rolnik ubiegający się o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego będzie musiał złożyć wniosek. Nie będzie jednak musiał posiadać statusu podatnika VAT.


Zmiana prawa


Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, określający zasady ubiegania się o zezwolenia na prowadzenia składu podatkowego dla rolników produkujących w tym składzie wyłącznie ester oraz czysty olej roślinny (jako samoistne paliwo). W tym celu rolnik nie będzie musiał już posiadać statusu podatnika VAT. Jedynymi warunkami, jakie trzeba będzie spełnić, aby uzyskać zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego na prowadzoną produkcję w składzie podatkowym, będzie posiadanie siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Polski oraz zobowiązanie się do zapłacenia na pierwsze żądanie naczelnika urzędu celnego kwoty należnej z tytułu powstania zobowiązania podatkowego. W projekcie określono także wykaz dokumentów, które rolnik będzie miał obowiązek dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.


Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r. jednocześnie z przepisami ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, wprowadzającej zmiany do ustawy o podatku akcyzowym.


WZORY WNIOSKÓW

W projekcie rozporządzenia określono dwa wzory wniosków
- o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego/prowadzenie działalności jako zarejestrowany handlowiec/prowadzenie działalności jako niezarejestrowany handlowiec,
- wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego rolnikowi wytwarzającemu na własny użytek ester lub czysty olej roślinny.

Ewa Matyszewska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »