| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odsetki z bankowych lokat zasilają budżet

Odsetki z bankowych lokat zasilają budżet

W ciągu jedenastu miesięcy ubiegłego roku wpływy z podatku od lokat bankowych wyniosły tyle, ile w ciągu całego 2005 roku. Zdaniem Ministerstwa Finansów podatek od zysków kapitałowych ma niewielki wpływ na proces inwestycyjny.


Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską, wyjaśnia, że likwidacja lub wprowadzenie zwolnień z podatku giełdowego oraz podatku od lokat bankowych zmniejszyłoby dochody budżetu państwa. W konsekwencji konieczne byłoby znalezienia innego źródła finansowania bieżących wydatków, w przypadku pozostawienia ich na niezmienionym poziomie.


Resort przypomniał, że dochody z lokat bankowych czy innych form oszczędzania, jak również dochody ze zbycia papierów wartościowych opodatkowane są 19-proc. stawką podatku. System opodatkowania tych dochodów, uzyskiwanych przez osoby fizyczne, w tym samym stopniu obciąża podatkiem wszystkie formy oszczędzania i inwestowania kapitału.


Zmiana zasad stworzyłaby nieuzasadnione preferencje dla poszczególnych form oszczędzania bądź inwestowania kapitału. Resort nie zgadza się z twierdzeniem, że podatek od zysków kapitałowych jest instrumentem, który silnie wpływa i oddziałuje na inwestorów w okresie ekspansji i rozwoju rynku kapitałowego.


Według Ministerstwa Finansów obserwacja rynku papierów wartościowych po wygaśnięciu zwolnienia 31 grudnia 2003 r. wskazuje, że rola podatku nie jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na podejmowane decyzje inwestycyjne. Ujednolicenie zasad opodatkowania dochodów kapitałowych zmniejsza rolę podatku jako czynnika wpływającego na lokowanie kapitału w różnych sektorach rynku finansowego.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK